W Warszawie trwa budowa awaryjnego rurociągu, który ma zapobiec zrzucaniu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy bezpośrednio do Wisły. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w związku z zeszłotygodniową awarią w oczyszczalni ścieków Czajka. W prace prowadzone w trybie pilnym zaangażowany został Budimex.
Decyzja o budowie mostu pontonowego, na którym ma zostać umieszczony bypass w postaci specjalnego rurociągu zapadła na poziomie rządowym. Prace są prowadzone w trybie pilnym, a w ich realizację zaangażowane było wojsko. Przydała się także pomoc największej firmy budowlanej.
– Od soboty, na prośbę Wód Polskich budujemy m.in. drogi dojazdowe, wzmacniamy też wał przy kolektorze, do którego będą wpływały ścieki – informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu. Firma wykonuje także tzw. czerpnię – czyli miejsce, gdzie gromadzone będą ścieki wypływające z kolektora wylotowego, skąd za pomocą pomp będą tłoczone do rur bypassu.
– Tu potrzebna była wyjątkowa mobilizacja – zauważa przedstawiciel Budimeksu. Chodzi mi. in o dysponowanie odpowiednim sprzętem – ciężkimi dźwigami, koparkami, czy kilkudziesięcioma ciężarówkami, którymi przetransportowano 10 tys. ton piasku.
Wszystkie prace powinny zakończyć się do weekendu – spółka Wody Polskie, która koordynuje to przedsięwzięcie zakłada, że od soboty ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy, które w wyniku awarii w Czajce wpływają obecnie do największej z polskich rzek, będą już odprowadzane do oczyszczalni.
Sam most pontonowy, na którym ma być umieszczony bypass jest już wykonany (tu byli zaangażowani m.in. żołnierze). Trwa jeszcze m.in. łączenie elementów rurociągu – to rury polietylenowe o wysokiej gęstości, łączone metodą zgrzewania. Jak podają Wody Polskie, ma to zapewnić , jednolitą wytrzymałość konstrukcji na całej długości, bez słabych punktów w miejscach łączenia.
Rurociąg ma mieć dwie nitki, z których każda będzie miała 1041 m długości, z tego część na wodzie to 250 m. – Na lądzie rury będą transportowały ścieki do zrzutni kolektora po prawej stronie Wisły, skąd już pod ziemią trafią do oczyszczalni Czajka. Ścieki będą ujmowane bezpośrednio z miejsca zrzutu, gdzie zostaną zainstalowane nieprzepuszczalne zastawki Larsena i pompy tłoczące. Łącznie będzie pracowało 12 pomp zapewniających przesył do 4 m3 na sekundę – podaje spółka Wody Polskie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.