Na dobre w styczniu wyniki mogła wpłynąć łagodna zima – oceniła Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, komentując dla nas duży wzrost, licząc rok do roku, produkcji budowlano-montażowej.
Wyniki podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. Z analizy wynika, że w styczniu tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 20,8 % w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano spadek o 10,1 %) i była niższa o 56,5 % w stosunku do grudnia ubiegłego roku, co w gospodarce jest naturalnym zjawiskiem, bo rok temu również odnotowano wysoki spadek (o 62,9 %). W analizie tradycyjnie zostały uwzględnione przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 9 osób.
Wysoki wzrost produkcji rok do roku zaskoczył ekspertów. – Budowlanka taka niezdecydowana w świetle statystyk GUS. Grudzień rozczarował in minus (produkcja wzrosła o 3,1 % r/r – aut.), styczeń zaskoczył in plus. Na razie budownictwo idzie siłą rozpędu – ocenił na Twitterze dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Ekspert dodał, że jego zdaniem w skali całego roku, trudno będzie o rekordowy wynik. – Mieszkaniówka hamuje, a inwestycje publiczne wstrzymuje brak pieniędzy z Unii Europejskiej – przypominał, nawiązując do braku akceptacji przez Komisję Europejską naszego Krajowego Planu Odbudowy.
Jak na dobre wyniki produkcji budowlano-montażowej patrzy branża drogowa? Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa oceniła, że na dobre wyniki w styczniu mogła wpłynąć łagodna zima, która sprzyjała realizacji inwestycji drogowych. – Dobrą pogodę mieliśmy zarówno w styczniu jak i w lutym, a zatem firmy mające kontrakty przechodzące z roku 2021 na 2022 mogły je realizować – zauważyła, podkreślając, że drogownictwo stanowi tylko część produkcji budowlano-montażowej.
Jak czytamy w analizie GUS w styczniu produkcja budowlano-montażowa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r., była wyższa zarówno dla robót inwestycyjnych (o 21,6%), jak też remontowych (o 19,6%). Przed rokiem odnotowany został spadek odpowiednio o 15,5% oraz 0,9%.
Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do stycznia 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym o 39 % w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków, o 14,7 % - w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne, zaś w jednostkach specjalizujących się we „wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej” – o 7,6%
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.