Podpisane zostały pierwsze aneksy waloryzacyjne dotyczące umów na dokumentację projektową. Na razie zawarto 18 porozumień o zmianach w umowach. W sumie ma ich być 90.
O takie zmiany od dawna upominały się organizacje branżowe, w tym Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów. Chodziło o waloryzację wynagrodzeń w wieloletnich umowach projektowych, które wskutek wysokiej inflacji stały się trudne do zrealizowania po zadeklarowanych wcześniej cenach. Jak wskazywano jeszcze jesienią, według danych Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w okresie od stycznia 2019 r. do lipca 2023 r. wzrosło o 51,77%. Tylko w okresie od wybuchu wojny w Ukrainie do lipca 2023 r. ten wzrost wyniósł 23,43%. Tymczasem w kontraktach dotyczących projektowania czy nadzoru wynagrodzenia dla specjalistów stanowią główny koszt realizacji umów. Projektanci oczekiwali waloryzacji na podobnych zasadach jak miało to (dwukrotnie)miejsce w przypadku umów o roboty budowlane.
Optymistyczne informacje pojawiły się dopiero wiosną tego roku. Podczas II Kongresu Projektantów i Inżynierów w Warszawie przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że Prokuratoria Generalna dała zielone światło dla zawarcia aneksów waloryzacyjnych z firmami projektującymi drogi. Właśnie podpisano pierwsze zmiany do umów.
Jak podała GDDKiA, dwie firmy: Biuro Projektowe Trakt oraz Mosty Katowice podpisały łącznie 18 aneksów. W sumie podpisanych ma być ok. 90 takich dokumentów.
Żeby indeksacja była możliwa, spełnione muszą być warunki podobne jak w przypadku kontraktów budowlanych: oferta musiała być złożona przed 24 lutego 2022 r., umowa musi być nadal w trakcie realizacji i musi dotyczyć zadań z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych lub Programu Budowy 100 Obwodnic.
Jak napisał inwestor, aneksowanie umów jest odpowiedzią na wzrost kosztów świadczenia usług przez wykonawców dokumentacji projektowej, wynikający z negatywnych skutków agresji Rosji na Ukrainę. Zawarcie ich było możliwe dzięki przyjęciu 30 października 2023 r. uchwały Rady Ministrów zwiększającej limity środków finansowych w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. oraz Programie Budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030, z przeznaczeniem na waloryzację kontraktów na budowę inwestycji drogowych, jak również na waloryzację umów na usługi.
„Uzasadnienie do uchwał Rady Ministrów daje możliwość zwiększenia limitu waloryzacji w umowach na projektowanie dla inwestycji drogowych ujętych w tych Programach. Zgodnie z uchwałą RM wymagane jest indywidualne podejście do analizy każdej z umów” – stwierdza GDDKiA w komunikacie.
Dalszy proces podpisywania aneksów będzie przeprowadzany w kilku turach. Zamawiający przedstawi propozycje umów waloryzacyjnych a od decyzji firm projektowych będzie zależało czy zdecyduje się na zawarcie aneksu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.