PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z władzami Krakowa listy intencyjne w sprawie współpracy przy budowie bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z torami na ul. Kąpielowej i Blokowej. Partnerzy zamierzają współdziałać w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji i realizacji tych inwestycji w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”.
Jak informuje spółka, podpisane listy intencyjne są efektem woli współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych z samorządem w sprawie budowy tunelu drogowego pod liniami kolejowymi nr 95 i 940 w ciągu ulicy Blokowej oraz wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 94 w ciągu ulicy Kąpielowej. Kraków jest obecnie na etapie pozyskiwania dokumentacji projektowej dla obu zadań. Szczegółowe warunki współpracy przy realizacji zostaną określone w odrębnym porozumieniu. Projekt może uzyskać dofinansowanie w ramach programu„Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”, który PKP Polskie Linie Kolejowe przewidziały do realizacji do 2027 roku.
Na ulicy Kąpielowej przejazd kolejowo-drogowy kategorii B ma być zastąpiony nie tylko wiaduktem drogowym. Powstanie bowiem cały nowy układ dróg, który zapewni także skomunikowanie planowanego obiektu inżynieryjnego ze zmodernizowanym przystankiem Kraków Swoszowice. Dzięki inwestycji zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym na linii Kraków – Skawina, którą przemierzają codziennie pociągi w kierunku Zakopanego, Bielska-Białej, czy Oświęcimia.
Przy ulicy Blokowej powstanie tunel pod liniami kolejowymi nr 95 i 940, wykorzystywanymi obecnie przede wszystkim w ruchu towarowym. Likwidacja istniejącego przejazdu kategorii A zwiększy bezpieczeństwo kierowców, a budowa chodników ułatwi dostęp do znajdującego się w sąsiedztwie przystanku Kraków Lubocza. – Likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w poziomie szyn to jeden z priorytetów PLK SA. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo i poprawiamy punktualność pociągów. Nowe bezkolizyjne skrzyżowania na terenie Krakowa ułatwią rozwój kolei aglomeracyjnej – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Nadrzędnym celem programu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” planowanego do rozpoczęcia w 2024 roku ma być poprawa bezpieczeństwa poprzez likwidację przejazdów w poziomie szyn i budowę skrzyżowań bezkolizyjnych na terenie całej Polski. Wybór zadań do realizacji planowany jest do przeprowadzenia w formie konkursowej, na podstawie analizy wielokryterialnej. PLK Polskie Linie Kolejowe właśnie rozpoczęły konsultacje społeczne poprzedzające realizację programu. Ze szczegółowymi informacjami oraz formularzem konsultacyjnym można zapoznać się na
stronie internetowej.