Szybciej uzyskamy zezwolenie na pracę murarza czy betoniarza z zagranicy. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował projekt rozporządzenia, które przewiduje zwolnienie z tzw. testu rynku pracy dla 20 grup profesji obejmujących w sumie aż 197 zawodów.
Przygotowywana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 lipca tego roku. Znowelizowane rozporządzenie określi przypadki, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. W myśl założeń, 197 zawodów będzie zwolnionych z tzw. testu rynku pracy obowiązującego obecnie przed uzyskaniem zezwolenia na pracę cudzoziemca.
Jak wyjaśnia ministerstwo, w praktyce będzie to oznaczało brak konieczności uzyskiwania od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy.
Informację taką starosta wydaje na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi w terminie 14 dni od dnia złożenia oferty w powiatowym urzędzie pracy (gdy z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość rekrutacji) lub 21 dni (w razie możliwości zorganizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy).
Rozszerzenie listy zawodów skróci więc czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca o 21 dni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej, bowiem w czasie rozpatrywania przez wojewodę wniosków o zezwolenie na pracę występuje czasem konieczność wyjaśnienia np. wewnętrznych niespójności dot. informacji starosty, co dodatkowo wydłuża oczekiwanie na decyzję wojewody.
Kogo dotyczą ułatwienia Na liście zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy znalazły się m.in. profesje należące do budownictwa (w tym murarze, betoniarze, dekarze, ślusarze, elektrycy, inżynierowie), branży IT (np. programiści aplikacji oraz projektanci i administratorzy baz danych), a także kierowcy samochodów ciężarowych, maszyniści i operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych sprzętu do robót ziemnych. Poza tym uwzględniono lekarzy ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty oraz pielęgniarki bez specjalizacji lub w jej trakcie.
Ułatwień tego typu branża budowlana domagała się już od kilku miesięcy. – Ponad 40 procent firm infrastrukturalnych wskazuje na brak wykwalifikowanej kadry jako barierę rozwojową. Jest to o tyle zrozumiałe, że w ciągu ostatnich pięciu lat na rynku budowlanym ubyło ponad 100 tysięcy pracowników – mówił podczas prezentacji raportu pt.
"Zatrudnianie cudzoziemców – sytuacja prawna a potrzeby branży budowlanej" Adrian Furgalski, Wiceprezes ZDG TOR.
Warto pamiętać także o tym, że brak ułatwień w zatrudnianiu pracowników z zagranicy pociąga za sobą wyższe koszty realizowanych inwestycji ze względu na rosnące wynagrodzenia i mniejszą konkurencję przy przetargach. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to zagrożona może być terminowość projektów, a wraz z nią środki unijne, które zostały przeznaczone na infrastrukturę. Mamy bowiem ściśle określony czas w jakim wszystkie kontrakty muszą zostać zrealizowane.
Odpowiedź na potrzeby rynkuLista zawodów, których dotyczą ułatwienia powstała w oparciu o analizę potrzeb rynku pracy. Jak wskazuje resort pracy, podstawową zasadą polskiej polityki w zakresie imigracji zarobkowej jest uzupełniająca rola zatrudniania cudzoziemców. Dlatego lista ogranicza się do tych zawodów, gdzie występują niedobory niemożliwe do uzupełnienia w krótkim czasie poprzez krajowe zasoby rynku pracy.
– W przypadku zawodów o szczególnie wysokich kwalifikacjach, zawodów potrzebnych w branżach strategicznych dla Polski lub zawodów potrzebnych społecznie ułatwienia powinny być stosowane nawet wtedy, gdy aktualny popyt nie jest jeszcze szczególnie wysoki – podaje w komunikacie ministerstwo.
Zmiany mają także dotyczyć postępowań wszczętych, a nie zakończonych przed 1 lipca postępowań.
Na temat problemow z jakimi borykają się pracodawcy w branży budowlanej więcej można przeczytać w
Raporcie: "Zatrudnianie cudzoziemców – sytuacja prawna a potrzeby branży budowlanej".