Mija 10 lat od podpisania tzw. deklaracji łańcuckiej w sprawie budowy szlaku via Carpatia. – Ten czas nie został zmarnowany, ale teraz przychodzi najważniejszy moment – zaczynamy realizację tej inwestycji – mówiła dziś w Łańcucie podczas konferencji poświęconej tej inwestycji premier Beata Szydło.
Konferencja, w której uczestniczyła premier odbywała się 10 lat po podpisaniu „Deklaracji Łańcuckiej w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry”. To szlak, który ma strategiczne i ważne znaczenie – podkreślała premier. Szansa dla Europy Środkowo – wschodniej
– Via Carpatia otwiera nam drogę na świat, jest symbolem polskiego rozwoju. Staje się inwestycją, która będzie miała strategiczny charakter dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała premier.
– Europa środkowo –wschodnia zdaje sobie sprawę, że to jest jej czas, to czas byśmy wykorzystali naszą szansę. Via Carpatia wpisuje się w szanse, które otwierają się przed naszym regionem – mówiła premier. – Te 10 lat Via Carpatii od momentu podpisania deklaracji łańcuckiej nie został zmarnowany, ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizacji tej inwestycji.
Premier podkreśliła także znaczenie szlaku Via Carpatia dla Polski Wschodniej. – Projekty, które mają być realizowane na ścianie wschodniej są dla mojego rządu priorytetem. Żeby mówić o odpowiedzialnym rozwoju musimy ten odpowiedzialny rozwój rozumieć jako zrównoważony, dający równe szanse wszystkim regionom, także tym, które do tej pory nie były dostrzegane. Ściana wschodnia jest tą częścią naszego kraju, który musi mieć priorytet – stwierdziła Beata Szydło. Aktywność po latach chudych
– Polsce potrzebny jest dobrze zbudowany, dobrze zorganizowany ruszt komunikacyjny – nie będzie go bez Via Carpatii – mówił z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Podkreślał, że nasz kraj potrzebuje dostępu portów do terenów południowej Europy oraz drogowego połączenia Bałtyku z morzem Czarnym, Egejskim i Adriatykiem. – Bez Via Carpatii to zadanie nie będzie spełnione.
Andrzej Adamczyk wytknął swoim poprzednikom, że po tym jak idea via Carpatii wraz z podpisaniem Deklaracji łańcuckiej nabrała znaczenia, nastąpiły „lata chude”. – W 2013 roku rząd nie dołożył dostatecznych starań, by Via Carpartia była wpisana do sieci bazowej TEN-T – zarzucił minister.
– Dziś po 10 miesiącach naszej pracy via Carpatia tematem wiodącym na spotkaniach nie tylko ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej, ale ministrów transportu grupy Via Carpatia. Mamy deklaracje poparcia nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także naszych zewnętrznych sąsiadów – mówił minister podając przykłady wsparcia udzielanego dla tego projektu przez Ukrainę czy Białoruś. Pracujemy nad ustaleniem zasad współpracy w tych krajach.
3 marca 2016 r. w Warszawie podpisano tzw. Drugą Deklarację Łańcucką, do której przystąpiła Bułgaria. Z kolei 25 października tego roku Parlament Europejski przyjął raport wyrażający wsparcie dla rozwoju infrastruktury transportowej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej, w tym budowy drogi Via Carpatia. Raport przygotował europoseł z Podkarpacia Tomasz Poręba.
Minister Adamczyk poinformował o postępie prac nad przygotowaniem do zrealizowaniem Via Carpatii na terenie naszego kraju. - Jest decyzja środowiskowa na realizację Via Carpatii od Rzeszowa do Barwinka, została wydana w piątek - powiedział minister.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.