W samo południe w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło, która w zeszły piątek została desygnowana na prezesa Rady Ministrów.
Nowy rząd wkrótce zacznie działać
Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim nowa premier zostanie powitana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a szefowie resortów udadzą się do swoich ministerstw. Skład rządu Beata Szydło zaprezentowała na początku ubiegłego tygodnia.
– To ogromna odpowiedzialność, ale wierzę głęboko, że z tymi ludźmi, podejmującymi się razem ze mną dobrego planu naprawy Rzeczypospolitej, o którym mówiliśmy w kampanii, to ludzie wiedzący, że dobro obywateli i państwa są najważniejsze. Zrobimy wszystko, by ten plan wprowadzić w życie i nie zawieść Polek i Polaków – stwierdziła podczas uroczystości desygnowania Beata Szydło.
Od dziś (16 listopada) premier będzie miała dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu i otrzymanie wotum zaufania. W piątek Szydło zapowiadała, że jej życzeniem jest, by expose zostało wygłoszone w tym tygodniu, pojawiają się informacje, że odbędzie się to w środę.
Kim są nowi ministrowie?
W rządzie Beaty Szydło pojawią się ministrowie szefujący nowym resortom. Będzie to między innymi Ministerstwo Energetyki, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i Ministerstwo Rozwoju, które wydzielono z wcześniejszego MIR. Portalowi „RynekInfrastruktury.pl” udało się porozmawiać z kandydatami na szefów tych resortów, które odegrają kluczową rolę dla infrastruktury liniowej.
Na czele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa stanie Andrzej Adamczyk, dotychczasowy wiceprzewodniczący komisji infrastruktury.
W rozmowie z naszym portalem zapowiedział konieczność przebudowy krajowych programów – drogowego i kolejowego. Przed Andrzejem Adamczykiem wiele wyzwań z zakresu drogownictwa i kolejnictwa, z którymi będzie musiał się zmierzyć. O najważniejszych z nich piszemy
tutaj (drogi) i
tutaj (kolej).
Inny członek sejmowej komisji infrastruktury, Krzysztof Tchórzewski, otrzyma misję stworzenia nowego resortu – Ministerstwa Energetyki. – Trzeba zająć się górnictwem i efektywnością jego wydobycia. Polska ma duże pole do popisu w kwestii wydobycia węgla kamiennego –
mówił w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” nowy minister.
Wydzielonemu z MIR Ministerstwu Rozwoju szefować będzie Mateusz Morawiecki, a jego zastępcą zostanie Jerzy Kwieciński, ekspert BCC i były minister rozwoju regionalnego.
Pozytywnie ocenił on rozdzielenie infrastruktury od rozwoju w ramach dwóch resortów i uznał je za niezbędne.
Rząd PiS będzie posiadał również ministra gospodarki morskiej i żeglugi. A zostanie nim Marek Gróbarczyk. Nowa instytucja zajmie się poprawą sytuacji żeglugi śródlądowej oraz portów morskich. – Najważniejsze będzie dla nas stwarzanie możliwości rozwoju polskim portom, stoczniom i żegludze, również tej śródlądowej –
poinformował nas przyszły szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi.
Wszystkie wywiady z nowymi ministrami oraz komentarze oceniające zmiany w rządzie znajdziesz tutaj.