Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Zadanie przysłuży się wielu miastom na trasie, m.in. poprawiając ich komunikację z regionem. O oczekiwania względem BDI spytaliśmy w ratuszu Kalwarii Zebrzydowskiej.
Trwają przygotowania do budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa, która połączy miasta takie jak wspomniana Bielsko-Biała czy też Kęty, Andrychów lub Wadowice z drogą krajową nr 7, czyli zakopianką w Głogoczowie.
Inwestycja przyniesie wiele korzyści dla całego regionu – o czym informowaliśmy już m.in. w przypadku
Bielska-Białej - a innym z beneficjentów będzie Kalwaria Zebrzydowska, również znajdująca się na trasie BDI. Nadzieje miasta w związku z Beskidzką Drogą Integracyjną przedstawił nam inspektor Tomasz Janiczak z zespołu ds. drogownictwa z Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Strategiczna droga dla miasta
Urząd Miasta informuje, że Beskidzka Droga Integracyjna, w związku z jej wpływem na Kalwarię Zebrzydowską, jest inwestycją o znaczeniu strategicznym. Lepsza droga nie tylko poprawi komunikacje, ale otworzy nowe możliwości inwestycyjne.
– Znacznie ułatwi połączenie miasta z większymi ośrodkami regionu, takimi jak Kraków czy Bielsko-Biała, ale też z mniejszymi miejscowościami jak chociażby Wadowice i Andrychów. Poprawa dostępności komunikacyjnej może przyciągnąć nowych inwestorów i pobudzić lokalną przedsiębiorczość – przekonuje Janiczak.
Dodaje, że nowa droga, której przebieg został zarezerwowany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, pozwoli również na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, co z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i poprawy jakości życia mieszkańców.
Utrudnienia warte poświęcenia
Miasto zdaje sobie sprawę, że w związku z tak dużą inwestycją, nie obejdzie się bez utrudnień na drogach w samej Kalwarii Zebrzydowskiej czy jej okolicach.
– Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w związku z realizacją tego przedsięwzięcia spodziewa się pewnych utrudnień w ruchu na etapie realizacji tego przedsięwzięcia. Prace budowlane mogą wymagać czasowych zamknięć lub zwężenia dróg dojazdowych do placu budowy, a zwiększony ruch pojazdów ciężarowych związanych z transportem materiałów budowlanych może powodować dodatkowe utrudnienia – wymienia Tomasz Janiczak.
Jednocześnie ratusz jest przekonany, że czasowe utrudnienia będą nieistotne, w związku z korzyściami, jakie przyniesie regionowi zakończenie tej inwestycji.
– Warto podkreślić, że utrudnienia te będą miały charakter przejściowy, a długoterminowe korzyści z inwestycji przewyższą te niegodności – dodaje.