Systemy służące do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym poprzez zautomatyzowane rozpoznawanie numerów rejestracyjnych pojazdów (ANPR) są coraz powszechniej wykorzystywane przez kolejne służby, nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Ich zastosowanie pozwala zautomatyzować procesy i usprawnić obieg informacji, a dzięki temu zwiększyć istotnie efektywność podejmowanych działań oraz zoptymalizować wykorzystanie dostępnych zasobów.
Wykorzystanie technologii ANPR znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ruchem drogowym, nie tylko w przypadku gdy jest on skanalizowany – jak ma to miejsce chociażby w przypadku parkingów, ale również – a może przede wszystkim – w sytuacji swobodnego przepływu pojazdów (free-flow). Do realizacji tego typu zadań, wymagających daleko idącej pracy projektowej oraz przygotowania rozwiązania „uszytego na miarę” danego klienta, wymagana jest nie tylko wysoka jakość procesu wytwórczego (zarówno w kontekście hardware, jak i towarzyszącego oprogramowania) oraz silne zaplecze inżynierskie, ale także doświadczenie w realizacji projektów o dużej skali. Wszystkie te wymagania spełniają produkty i usługi marki Vitronic.
Rozwiązania ANPR znajdują swoje zastosowanie m.in. w systemach poboru opłat, zarówno w części dotyczącej samego naliczania opłaty za przejazd po odcinkach dróg płatnych (videotolling), jak również przy kontroli poprawności uiszczenia opłaty elektronicznej. Portfolio firmy Vitronic oferuje szeroką gamę rozwiązań służących do śledzenia pojazdów będących w ruchu, klasyfikacji (np. w oparciu o liczbę osi), a także do rejestracji obrazów oraz automatycznego rozpoznawania – na ich podstawie – numerów tablic rejestracyjnych, przy zastosowaniu własnego, autorskiego silnika ANPR.
Jak to działa?
System firmy Vitronic odczytuje i rozpoznaje także oznaczenie kraju z tablicy rejestracyjnej. Dzięki otwartej infrastrukturze, rozwiązania te można z łatwością zaimplementować do istniejących już systemów bądź zintegrować z systemami zewnętrznymi klienta lub innych podmiotów. Dzięki bezprzewodowej łączności, paczki danych dotyczących przejazdów mogą być z łatwością analizowane oraz procesowane w zapleczu back-office klienta, z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania Vitronic lub zintegrowane z już działającym systemem klienta.
Dzięki wysokiej elastyczności zaprojektowanych rozwiązań, moduły ANPR mogą być montowane zarówno na bramownicach, wysięgnikach, jak również w przydrożnych masztach, na trójnogach, a nawet w specjalnie do tego zaprojektowanej, autonomicznej przyczepie (Enforcement Trailer), będącej wynikiem kooperacji firmy Vitronic oraz francuskiego partnera – firmy Cegelec. Najwyższe standardy jakości potwierdzają wdrożenia systemów służących do kontroli uiszczenia opłaty elektronicznej w Niemczech oraz Francji, a także poboru samej opłaty za przejazd na wybranych odcinkach dróg w Australii.
Nie tylko pobór opłat
Poza szeroko rozumianym poborem opłat, systemy ANPR mogą być jednak wykorzystywane do wielu innych celów, w tym do szeroko rozumianych działań kontrolnych, służąc przeciwdziałaniu przestępczości gospodarczej, jak również działalności kryminalnej, w tym terrorystycznej. Firma Vitronic dysponuje w tym zakresie elastycznymi rozwiązaniami, z możliwością instalacji kamer chociażby na trójnogu w miejscu niewidocznym dla kierujących, jak również kompleksowym, dyskretnym rozwiązaniem polegającym na zamontowaniu kamer ANPR w belce oświetleniowej umieszczonej na dachu pojazdów uprzywilejowanych (Enforcement Bar).
Wykorzystując dostępną technologię, wszelkie odczyty numerów rejestracyjnych podlegają w czasie rzeczywistym weryfikacji pod względem obecności na różnego rodzaju „czarnych” listach, przy czym listy te oraz ich konfiguracja zależne są od danego użytkownika (mogą to być np. pojazdy podlegające obserwacji, pojazdy zarejestrowane jako utracone itp.). Systemy takie pozwalają na kontrolę pojazdów w ruchu, nawet przy dużym natężeniu, na kilku pasach jednocześnie.
Natychmiastowy alert w przypadku wykrycia poszukiwanego pojazdu pozwala funkcjonariuszom na błyskawiczną interwencję. Tak jak w przypadku systemów poboru opłat, zastosowanie wysoce efektywnych doświetlaczy działających w podczerwieni (infra-red) pozwala na prowadzenie działań bez jakiegokolwiek rozpraszania kierowców bądź zwracania ich uwagi. Aktualnie w Polsce wykorzystywanych jest już 15 pojazdów wyposażonych w rozwiązanie Enforcement Bar firmy Vitronic.
ANPR a Smart City
Portfolio Vitronic w zakresie wykorzystania silników ANPR uzupełniają ponadto rozwiązania z zakresu tzw. Smart City, integrujące chociażby prowadzenie kontroli prędkości z pomiarem hałasu, badaniem zanieczyszczenia powietrza oraz zbieraniem danych o poruszających się pojazdach w celu sprawniejszego zarządzania ruchem. Urządzenia takie z powodzeniem sprawdzą się także przy systemach ograniczających wjazd pojazdów do centrów miast (pobieranie opłaty za wjazd − tzw. Congestion Charge).
Technologia ANPR pozwala w istotny sposób przyspieszyć obsługę wielu procesów i może istotnie ułatwić bieżącą działalność operacyjną różnego rodzaju klientów, począwszy od agencji rządowych i służb, a na przedsiębiorstwach komercyjnych skończywszy. Dzięki elastycznym rozwiązaniom Vitronic, odpowiednią technologię można z powodzeniem dostosować do potrzeb i zaimplementować zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.