Partner serwisu
Drogi i autostrady

Adamczyk dla RI: Program drogowy do przebudowy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
10-11-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Adamczyk dla RI: Program drogowy do przebudowy
fot. andrzejadamczyk.pl
– Krajowy Program Drogowy w opinii niezależnych ekspertów był niczym więcej jak tylko kiełbasą wyborczą. Dlatego trudno mówić o kosmetycznych zmianach – powiedział w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl" desygnowany na ministra infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Beata Szydło podała wczoraj skład nowego rządu. Ministrem infrastruktury zostanie Andrzej Adamczyk. Obejmie on resort odchudzony – kwestie energetyki zostaną przekazane nowemu Ministerstwu Energii, które obejmie Krzysztof Tchórzewski. Dawne kompetencje MRR, związane z rozdzielaniem środków unijnych, przypadną nowemu superresortowi – Ministerstwu Rozwoju Mateusza Morawieckiego, które wchłonie resort gospodarki. Gospodarka morska i transport śródlądowy również zostaną wydzielone. Ten resort obejmie Marek Gróbarczyk. Rozmowę z Gróbarczykiem można przeczytać tutaj.

Podział MIR był zapowiadany

Desygnowany na ministra infrastruktury Andrzej Adamczyk, wieloletni wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury udzielił wywiadu specjalnie dla portalu "RynekInfrastruktury.pl". Jak stwierdził, decyzja o podziale utworzonego dwa lata temu MIR jest słuszna i stanowi spełnienie obietnic wyborczych. – Tak duże ministerstwo jak obecny MIR nie jest mobilne, trudniej zapadają w nim decyzje a kierownictwo nie ma możliwości ogarnięcia całości zadań – tłumaczy Andrzej Adamczyk.

Jak podkreśla, takie działanie ze strony PiS było już zapowiadane ponad rok temu. – Oczywiście, trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na komunikację z Ministerstwem Rozwoju, które będzie odpowiadać za podział środków unijnych. Ale poprzednie doświadczenia pokazują, że jest to wykonalne – ocenia, wskazując też na duże doświadczenie wyznaczonego na szefa MR Mateusza Morawieckiego.

Pierwszym zadaniem nowego Ministerstwa Infrastruktury będzie dokonanie „bilansu otwarcia”. – Przez osiem lat nie było niezależnego audytu instytucji niezwiązanych z rządem. Konieczne jest wykonanie remanentu – podkreśla w rozmowie z portalem "RynekInfrastrukty.pl".

Program drogowy i kolejowy do przebudowy

Przyszły minister nie wskazuje, która gałąź transportu wymaga pilniejszych zmian. – Transport musi być przede wszystkim właściwy dla potrzeb kraju i przebiegających przez niego korytarzy transportowych – wskazuje Adamczyk.

Jak podkreśla, zarówno Krajowy Program Drogowy, jak i Krajowy Program Kolejowy, przyjęte w tym roku przez rząd PO trzeba będzie gruntownie przebudować. – Krajowy Program Drogowy został uznany przez niezależnych ekspertów za nic więcej jak tylko kiełbasę wyborczą. Jest on zupełnie nierealny i przy takiej rekomendacji trudno mówić o kosmetycznych zmianach zarówno w programie drogowym, jak i kolejowym – powiedział Adamczyk naszemu portalowi.

Koniec „bankomatów”?

Jako wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury Andrzej Adamczyk wielokrotnie krytykował działalność zarządów spółek z grupy PKP. Większość osób, które w ostatnich latach objęły stanowiska ma przeszłość w sektorze bankowym (stąd mówienie o nich jako o „bankomatach” na kolei – przyp. JM). Zdaniem PiSu, nie było to dobre posunięcie. – Nie zmieniłem zdania. Przyjdzie czas na głęboką analizę dokonań zarządu PKP SA i pozostałych spółek z grupy – podkreślił.

Rząd Platformy Obywatelskiej wielokrotnie podkreślał, że priorytetem dla rozwoju kraju jest skuteczne wydawanie środków unijnych. Czy rząd PiS też będzie miał taki priorytet? – To, że Platforma głosiła takie hasła i to od dawna nie oznaczało, że szły za nimi konkretne działania. Należy w pierwszej kolejności sprawdzić informacje, że samej kolei grozi nam utrata 14 mld złotych środków unijnych – mówi portalowi "RynekInfrastruktury.pl" przyszły minister.

Jak podkreśla, zamieszanie z wydatkowaniem środków unijnych jest dowodem na prowadzenie „polityki medialnej” przez poprzedników. – Chcę skończyć z „polityką medialną” i doprowadzić do rzeczywistej, terminowej realizacji zadań ministerstwa – zapowiedział Adamczyk.

KDP? Polska na to zasługuje

Andrzej Adamczyk odniósł się również do kwestii budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce. – Nie jesteśmy krajem na peryferiach. Polakom należy się dostęp do nowoczesnych rozwiązań transportowych, stosowanych nie tylko w większości krajów starej Unii, ale także w Azji – podkreślił Adamczyk.

Ale od razu dodał, że konieczna jest właściwa kolejność działania. – Ja na pewno nie obiecam, że za dwa lata powstanie w Polsce sieć Kolei Dużych Prędkości. Decyzję o realizacji należy dokładnie przeanalizować. Ale na pewno nie wykluczamy budowy szybkiej kolei – podsumował.

Czytaj też:
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Szmit: GDDKiA ma działać lepiej

Drogi i autostrady

Szmit: GDDKiA ma działać lepiej

Leonard Dolecki 04 grudnia 2015

Chruszcz: Kolej nie może być degradowana kosztem dróg

Drogi i autostrady

Chruszcz: Kolej nie może być degradowana kosztem dróg

Robert Grzędowski 30 listopada 2015

Misiło: Siłę widzę w synergii, a nie w antagonizowaniu

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Szmit: GDDKiA ma działać lepiej

Drogi i autostrady

Szmit: GDDKiA ma działać lepiej

Leonard Dolecki 04 grudnia 2015

Chruszcz: Kolej nie może być degradowana kosztem dróg

Drogi i autostrady

Chruszcz: Kolej nie może być degradowana kosztem dróg

Robert Grzędowski 30 listopada 2015

Misiło: Siłę widzę w synergii, a nie w antagonizowaniu

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5