GDDKiA ogłosiła ponownie przetarg na dzierżawę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) na A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Przyszli dzierżawcy dostosują obecnie funkcjonujące MOP-y Wierzchowisko Wschód i Zachód do funkcji komercyjnej, budując stacje paliw oraz obiekty gastronomiczno-handlowe.
Przetarg na dzierżawę nieruchomości, z przeznaczeniem pod wybudowanie i wyposażenie MOP-ów Wierzchowisko Wschód oraz Wierzchowisko Zachód, to postępowanie jednoetapowe. Wyłoniony dzierżawca będzie prowadził obsługę ruchu w zamian za zapłatę, na rzecz GDDKiA, czynszu dzierżawnego w kwocie stałej oraz czynszu od przychodu uzyskanego z tytułu działalności prowadzonej na MOP-ach. Okres trwania umowy dzierżawy będzie wynosić 20 lat. - Wcześniejszy, ogłoszony w maju br. przetarg nie został rozstrzygnięty z uwagi na brak ofert. W tym przetargu zrezygnowaliśmy z konieczności dzierżawy terenu różnym operatorom pomiędzy sąsiadującymi MOP-ami - informuje GDDKiA.
Na początek MOP-y z podstawową funkcjonalnością
24 lutego br. na A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ oraz Częstochowa Blachownia udostępniono kierowcom cztery MOP-y. Zostały wyposażone w stanowiska postojowe (parking), infrastrukturę umożliwiającą odpoczynek w trasie i urządzenia sanitarne. Po rozstrzygnięciu przetargów na ich dzierżawę, MOP-y Wierzchowisko Wschód i Zachód zostaną rozbudowane o funkcje komercyjne. Natomiast pozostałe dwa, Gorzelanka Wschód i Gorzelanka Zachód, nie będą rozbudowywane, zapewniając przede wszystkim funkcje sanitarno-wypoczynkowe.
MOP-y Wierzchowisko Wschód oraz Wierzchowisko Zachód docelowo będą oferowały funkcje komercyjne. Oznacza to, że będą dodatkowo wyposażone w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów oraz obiekty gastronomiczno-handlowe. MOP Wierzchowisko Zachód będzie mógł być wyposażony dodatkowo w obiekt noclegowy. GDDKiA nie będzie wymagała jednak od dzierżawcy obligatoryjnej budowy obiektu noclegowego w okresie trwania dzierżawy. Dzierżawca przewidzi i zabezpieczy rezerwę terenu pod obiekt noclegowy, aby w przypadku zajścia zasadności jego uruchomienia móc rozpocząć budowę - podaje zarządca dróg.
Kiedy otwarcie?
Najkrótszy czas realizacji, bo do 12 miesięcy od dnia odbioru nieruchomości, przewidziano dla wydzielonego miejsca wyposażonego w rampę umożliwiającą odśnieżanie oraz odladzanie pojazdu ciężarowego. Do 18 miesięcy powinna powstać kompleksowa infrastruktura do tankowania samochodów paliwami płynnymi wraz z budynkiem stacji paliw wyposażonym między innymi w punkt gastronomiczny (bistro) i węzeł sanitarny dla klientów, miejsce zabaw dla dzieci oraz zadaszone miejsca piknikowe.
GDDKiA przypomina, że we wrześniu 2021 r. przekazała infrastrukturę i tereny dwóch innych MOP-ów na A1, Woźniki Wschód oraz Woźniki Zachód. Dzierżawcy aktualnie są w końcowej fazie projektowania nowej infrastruktury. Na wiosnę 2023 r. powinno nastąpić oddanie do użytkowania obu MOP-ów dostosowanych już do wyższych klas. Wyposażone będą w stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe. Na MOP Woźniki Zachód przewidziano możliwość budowy obiektu noclegowego. Jego realizacja uzależniona będzie od wystąpienia takiej potrzeby.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.