Europejski Bank inwestycyjny (EBI) udzieli kredytu na dokończenie autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa. Na ten cel przeznaczy 300 mln euro. Dodatkowo 400 mln euro kredytu z tego źródła trafi do PKP Polskich Linii Kolejowych. Wsparcie posłuży modernizacji linii kolejowej E59 na odcinku Poznań – Szczecin. Oba projekty są częścią strategicznych sieci transportowych, których celem jest poprawa połączeń na osi północ-południe w Europie.
Autostrada A1
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał dzisiaj w Warszawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę na kredyt w wysokości 300 mln euro na współfinansowanie budowy ostatniego z brakujących odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową o łącznej długości ok. 81 km. Kredyt zasili Krajowy Fundusz Drogowy (KFD), który finansuje budowę i przebudowę dróg krajowych w Polsce, w tym przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.
Autostrada A1 to fragment transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Docelowo na terenie Polski trasa ma mieć prawie 570 km długości i połączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą państwa z Czechami. Zakończenie budowy tego odcinka autostrady A1 i pozostałych fragmentów od Częstochowy do Pyrzowic pozwoli na przejazd z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami w czasie skróconym do ok. 5 godzin. Podniesie to zdecydowanie konkurencyjność polskich portów i zachęci do korzystania z ich usług kontrahentów z takich krajów jak Czechy, Słowacja czy Węgry. Trasa poprawi nie tylko sam komfort podróży, ale również bezpieczeństwo podróżnych.
– Korytarze transportu drogowego i kolejowego w Europie są dobrze rozwinięte na osi wschód-zachód, gorzej jest na osi północ-południe. Z tego powodu EBI, jako bank Unii Europejskiej, wspiera projekty, które niwelują tę różnicę – powiedział Vazil Hudák, wiceprezes EBI, który nadzoruje działalność EBI w Polsce i w krajach objętych unijną polityką spójności, jak również sektor transportowy. – Ukończenie budowy autostrady A1 będzie kamieniem milowym dla systemu drogowego w Polsce i dla całego europejskiego korytarza transportowego łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Bardziej płynny ruch w osi północ-południe przyniesie Polsce korzyści zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym – dodał Vazil Hudák.
– Od 2004 roku, czyli od 15 lat, budowa praktycznie wszystkich dróg krajowych w Polsce, w tym autostrad, dróg ekspresowych czy obwodnic miast, powstaje z udziałem środków Krajowego Funduszu Drogowego zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez te 15 lat łączne wydatki KFD na budowę dróg w Polsce wyniosły 144 mld złotych, co przełożyło się na sfinansowanie budowy ponad 1 200 km odcinków autostrad i 1 900 km odcinków dróg ekspresowych – powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.
Korytarz Bałtyk-Adriatyk jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, wspieranej przez Unię Europejską. EBI od ponad 10 lat finansuje projekty modernizacji dróg w Polsce w ramach sieci TEN-T i już zaangażował się w finansowanie zarówno północnego, jak i południowego odcinka autostrady A1.
Odcinek Poznań – Szczecin linii kolejowej E59
Europejski Bank Inwestycyjny podpisał również ważną umowę o współpracy ze spółką PLK Polskie Linie Kolejowe, polskim operatorem krajowej infrastruktury sieci kolejowej. Na modernizację odcinka Poznań – Szczecin (195 km) linii kolejowej E59, która znajduje się również w głównym korytarzu TEN-T Bałtyk-Adriatyk i biegnie z północy na południe w zachodniej części Polski, Bank przyznał kredyt w wysokości 400 mln euro. Umowa została podpisana w dwóch transzach: pierwsza w kwietniu (140 mln euro), druga – w tym tygodniu (260 mln euro).
– EBI i PLK współpracowały w ciągu ostatnich lat przy kilkunastu projektach i jest to kolejny przykład systematycznej modernizacji sieci kolejowej w Polsce przy wsparciu UE, w tym na osi północ-południe. EBI chętnie wspiera Polskę w rozwoju nowoczesnego i zrównoważonego systemu transportowego. Oprócz poprawy stanu dróg i autostrad równie ważna jest modernizacja infrastruktury kolejowej, bowiem ma to dodatkowy pozytywny wpływ na środowisko dzięki ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych – powiedział Vazil Hudák.
Projekty TEN-T obejmujące zarówno transport drogowy, jak i kolejowy uzyskały wsparcie nie tylko w postaci kredytów EBI, ale także znacznych dotacji UE, które zapewniły niezbędne finansowanie całkowitych kosztów projektów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.