Na dziesięć lat wyznaczono okres realizacji programu budowy 100 obwodnic. Ministerstwo przeznaczyło na jego realizację 28 mld zł. Pierwsze przetargi mają być ogłoszone jeszcze w tym roku. Wiadomo jakie zadania będą realizowane.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wraz z podsekretarzem stanu Rafałem Weberem przedstawili program budowy stu obwodnic na lata 2020 – 2030. W ramach programu powstaną obwodnice w ciągu dróg krajowych o łącznej długości 820 km. Ich realizacja ma kosztować 28 mld zł.
Jak poinformował w sobotę minister Andrzej Adamczyk, zawarte w programie zadania to te, które nie są ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 0 2023 – zadania nie będą się dublowały.
Drogi budowane w ramach programu mają być dostosowane do nośności 11,5 kN/oś. Będą spełniać najwyższe parametry techniczne, zostaną wyposażone w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym m.in. oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
– W programie znajdują się zadania wobec których rozpoczęto już proces przygotowań; obecnie są one na różnym etapie zaawansowania – powiedział Andrzej Adamczyk. Dla tych bardziej zaawansowanych będzie możliwe ogłoszenie przetargów typu projektuj lub projektu i buduj jeszcze w tym roku. Będzie to możliwe w odniesieniu do m.in. obwodnic Strzelec Krajeńskich (DK -22), Lipska (DK -79), Suchowoli (DK- 8), Wąchocka (DK -42), Smolajn (DK -51), Koźmina Wielkopolskiego (DK -15) i Gryfina (DK- 31). – W programie są też 43 zadania, w stosunku do których nie podjęto jeszcze żadnych działań. Zaczynamy je od przyszłego tygodnia. - Zaczynamy żmudny proces przygotowania inwestycji – mówił podczas prezentacji programu minister infrastruktury.
Jak dodał powodzenie terminowej realizacji programu będzie zależało od dobrej współpracy GDDKiA z samorządami, ale także od braku odwołań w stosunku do decyzji środowiskowych i odwołań na każdym innym etapie. – Jeśli będzie ich mało lub nie będzie w ogóle, wtedy ten proces będzie się toczył wartko – mówił szef resortu infrastruktury.
Listę zadań wybranych do realizacji można sprawdzić
TUTAJ. Jak poinformowano, ich wybór został dokonany przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach mierzonego poziomem wypadkowości i liczbą ofiar wypadków, a także poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.
Najwięcej zadań będzie zrealizowanych na terenie województw zachodniopomorskiego – 9 (m.in. Gryfina, Kołbaskowa i Stargardu), podkarpackiego - 9, w tym obejścia Jasła, Miejsca Piastowego czy Kolbuszowej, lubelskiego – 8 (m.in. obwodnica Gorajca, Jasła i Łęcznej), czy małopolskiego – 7, gdzie powstaną m.in. obwodnice Wadowic, Piwnicznej i Limanowej.