Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, kolejny projekt w ramach Programy Budowy 100 Obwodnic staje się bliższy realizacji. Obwodnica Człopy w przebiegu drogi krajowej nr 22 na mocy wydanej decyzji środowiskowej ma już ustalony przebieg. Na budowę nowego odcinka poczekamy jednak kilka lat.
Nowa obwodnica w przebiegu drogi krajowej nr 22, umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z niedużej, bo liczącej tylko 2 tys. mieszkańców, ale urokliwie położonej Człopy. Cały nowo wybudowany odcinek w ramach wybranego wariantu 5A będzie liczył 5 kilometrów. Warto dodać, że spośród rozpatrywanych opcji przebiegu ostatecznie zatwierdzony wariant zakłada najkrótszy przebieg. Rozpatrywano bowiem nawet ponad 10-kilometrową trasę. Jak wskazuje GDDKiA, realizacja projektu w ramach kontraktu w formule “projektuj i buduj” została przewidziana na lata 2025-2029. Nie jest to jedyna planowana obwodnica w przebiegu drogi krajowej nr 22 na Pomorzu Zachodnim. Powstaną bowiem także obwodnice Rusinowa, Wałcza i Szwecji, dzięki czemu kierowcy będą mogli jeździć płynniej i bezpieczniej.
Trasa ma się rozpocząć się od strony Wałcza ok. 1,3 kilometra przed wjazdem do Człopy. Na skrzyżowaniu z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 22 ma powstać rondo. Nowa trasa odejdzie na zachód, przecinając drogę wojewódzką nr 171 – także tam powstanie rondo. Dalej obwodnica ma przebiegać przez mosty nad drogą powiatową i rzeką Cieszynka. Po ominięciu całego miasta od strony zachodniej nowa trasa ponownie połączy się z obecną drogą krajową w odległości ok. 150 metrów na południe od granic obszaru zabudowanego. Analizując przebieg planowanej obwodnicy, nie sposób nie zauważyć dużej zbieżności z przebiegiem rozebranej linii kolejowej, która łączyła niegdyś Krzyż Wielkopolski z Wałczem i także przebiegała w rejonie Człopy łukiem od strony zachodniej.
Jak wskazuje GDDKiA w komunikacie prasowym, umowę na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Człopy podpisano w czerwcu 2020 roku. W ramach kontraktu spółka Trasa z Poznania przygotowała dokumentację studialną i raport oddziaływania na środowisko. W tym celu konieczna była inwentaryzacja przyrodnicza, stąd też w terenie dokonano rozpoznania siedlisk flory i fauny występujących w obszarze planowanej inwestycji. Dla każdego z wariantów zostały również oczywiście wykonane analizy techniczne i ekonomiczne. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej został wydany w lutym 2022 roku, a organem realizującym postępowanie była gmina Tuczno.