PGE Polska Grupa Energetyczna to kolejna po Enei i Orlenie spółka giełdowa z udziałem Skarbu Państwa, w której po zmianach w radzie nadzorczej dokonano zmian w zarządzie. Pełniącym obowiązki prezesa zarządu został Eryk Kosiński, członek rady nadzorczej. Z tego gremium do zarządu oddelegowana została również Małgorzata Banasik.
Przedstawiciele nowej większości parlamentarnej wielokrotnie sygnalizowali, że ich ocena poprzedników w zakresie polityki kadrowej w spółkach z udziałem Skarbu Państwa jest szczególnie krytyczna. Przełom stycznia i lutego przyniósł przynosi pierwsze zmiany w organach statutowych państwowych spółek. Odwołano całe zarządy spółek zarządzających portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, czyli kolejno w
Szczecinie i Świnoujściu, później w
Gdańsku, a ostatnio w
Gdyni. Zaczęły się również zmiany w energetyce. Miały one dotychczas miejsce w zarządach Enei oraz Orlenu.
W przypadku ostatniej ze spółek doszło do rewolucji kadrowej. W dniu 7 lutego doszło z kolei do zmian w zarządzie PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Stanowiska stracili prezes zarządu Wojciech Dąbrowski, jednoznacznie kojarzony z byłym ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, a także wiceprezes zarządu ds. regulacji Wanda Buk oraz wiceprezes zarządu ds. wsparcia i rozwoju Rafał Włodarski. Stanowiska nadal pełnią Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, oraz Lechosław Rojewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych.
Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej będzie pracował od tej pory w 4-osobowym składzie. Rada nadzorcza oddelegowała bowiem do zarządu dwóch swoich członków na okres 3 miesięcy – Eryka Kosińskiego, któremu powierzono pełnienie obowiązków prezesa zarządu, oraz Małgorzatę Banasik. Obydwie oddelegowane do zarządu osoby to prawnicy.
Eryk Kosiński jest profesorem nauk prawnych. Wykonywał zawód adwokata w latach 2001-2014, a następnie do 2021 roku – radcy prawnego. Posiada również doświadczenie w zarządzaniu w sektorze publicznym – w latach 2008-2009 kierował Agencją Mienia Wojskowego, zaś od 2010 do 2011 roku pełnił funkcję wiceprezydenta Bydgoszczy. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jego publikacji znajdują się również pozycje z zakresu prawa energetycznego.
W większym stopniu z branżą energetyczną związana była dotychczas Małgorzata Banasik. Dotychczas była partnerem zarządzającym w Kancelarii BWW. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej spółki, posiada 20-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branżach elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej, OZE, wykorzystania odpadów w procesie odzysku energetycznego oraz użyteczności publicznej. Uczestniczyła również w procesach liberalizacji rynku gazowego w Polsce, czy integracji rynków w regionie Morza Bałtyckiego. Doradzała także w projektach związanych z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego do Polski, w tym Baltic Pipe, terminalu LNG w Świnoujściu, czy połączeń międzysystemowych.