Nowy zarząd płockiego koncernu z Ireneuszem Fąfarą na czele wykuwa się w bólach. Po powołaniu dwóch wiceprezesów (w tym jednego… ponownie) spółka wciąż szuka trzech członków zarządu. Nieobsadzone są kluczowe stanowiska, obejmujące nadzór nad obszarami energetyki i transformacji energetycznej, handlu hurtowego i logistyki oraz produkcji.
Duże zmiany w zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa stanowią w Polsce nieodłączny element każdej zmiany władzy w kraju. W przypadku obecnego rządu tym bardziej należało się spodziewać, że będą one miały one charakter masywny – przedstawiciele aktualnej większości parlamentarnej od lat nie ukrywali głęboko krytycznego stosunku do polityki kadrowej poprzedników, zapowiadając w tym zakresie poważne rozliczenia. O ile w wielu spółkach nowy zarząd został wyłoniony stosunkowo szybko, tak w przypadku Orlenu można mówić o wykuwaniu się nowego zarządu w bólach.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” przed miesiącem,
do zarządu spółki powołani zostali Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar. Wcześniej na stanowisko prezesa zarządu powołany został Ireneusz Fąfara, zaś Witold Literacki, który po odwołaniu Daniela Obajtka pełnił obowiązki prezesa zarządu, został wiceprezesem zarządu ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą zarządu. Odwołano wówczas ze skutkiem natychmiastowym delegowanie z rady nadzorczej Ireneusza Sitarskiego do czasowego wykonywania czynności członka rady nadzorczej.
W dniu 14 maja płocki koncern poinformował o kolejnych zmianach w zarządzie – dzień po
zmianach w rządzie, w wyniku których dotychczasowego ministra aktywów państwowych Borysa Budkę zastąpił Jakub Jaworowski. Trudno określić je jako zrozumiałe. Witold Literacki został odwołany z dniem 15 maja z dotychczas zajmowanej funkcji, by kolejnego dnia… ponownie objąć stanowisko wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych, choć już nie pierwszego zastępcy prezesa zarządu – istnienia takiej funkcji nie przewiduje zresztą aktualnie obowiązujący status spółki. Do zarządu wrócił także po ponad miesiącu przerwy Ireneusz Sitarski, obejmując tym razem funkcję wiceprezesa zarządu ds. sprzedaży detalicznej. Nieobsadzone pozostały stanowiska członków zarządu odpowiedzialnych za energetykę i transformację energetyczną, handel hurtowy i logistykę oraz produkcję.
Ireneusz Sitarski wiceprezesem zarządu ds. sprzedaży detalicznej
Nowy wiceprezes zarządu ds. sprzedaży detalicznej z wykształcenia jest ekonomistą – ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. W okresie rządów koalicyjnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego pełnił funkcję podsekretarza stanu w resortach przekształceń własnościowych oraz Skarbu Państwa. Posiada także wieloletnie doświadczenie w radach nadzorczych i zarządach spółek, zarówno z udziałem Skarbu Państwa, jak i prywatnych.
Co ciekawe, przed przejęciem przez Polski Fundusz Rozwoju przez wiele lat przewodniczył radzie nadzorczej Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz. Jest także związany ze Stowarzyszeniem Ordynacka. Jego przewodniczącym jest obecnie minister nauki Dariusz Wieczorek, zaś w przeszłości był nim m.in. Włodzimierz Czarzasty, obecny współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu.
Kadrowy impas
Zaistniała sytuacja może wskazywać na spory w koalicji rządzącej dotyczące obsady stanowisk w największej polskiej spółce. Powoli przebiegają także zmiany w zarządach spółek zależnych Orlenu – niektóre z nich od wielu tygodni nie mają prezesa. Kontynuacja impasu w tym zakresie może mieć realne przełożenie na kondycję koncernu. Orlen, który 2022 roku został połączony z Grupą Lotos oraz Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, stoi przed ogromnymi wyzwaniami, związanymi przede wszystkim z zieloną transformacją.
Brak decyzyjności może spowodować nie tylko wyhamowanie rozwoju spółki, ale również poważne utrudnienia w rozwiązywaniu bieżących problemów. Obecnie zarząd Orlenu tworzą prezes Ireneusz Fąfara, wiceprezesi Magdalena Bartoś (pełni funkcję CFO), Witold Literacki (odpowiada za sprawy korporacyjne), Ireneusz Sitarski (podlega mu obszar sprzedaży detalicznej) i Robert Soszyński (nadzoruje obszar strategii i zrównoważonego rozwoju) oraz członek zarządu Wiesław Prugar (odpowiedzialny za upstream).