Rada nadzorcza Orlenu podjęła decyzję o zmianie daty powołania do zarządu koncernu Marcina Wasilewskiego. Menedżer, który był już związany z płockim gigantem w latach 2006-2018, obejmie ostatecznie stanowisko w dniu 6 listopada. Początkowo miał on objąć funkcję z początkiem przyszłego roku.
Jak informowaliśmy wielokrotnie na łamach “Rynku Infrastruktury”, wyłanianie nowego zarządu Orlenu trwało dość długo. Przez dłuższy czas pełniącym obowiązki prezesa zarządu był Witold Literacki (obecnie wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych), natomiast po
objęciu funkcji prezesa przez Ireneusza Fąfarę kolejne osoby były powoływane do zarządu koncernu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Do dziś nie rozstrzygnięto postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za obszar produkcji, który zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Orlenu nadal nadzoruje sam prezes Fąfara.
Pod koniec września Orlen nieoczekiwanie poinformował, że
na stanowisko członka zarządu ds. technologii z dniem 1 stycznia 2025 powołany został Marcin Wasilewski. Nominacja ta była o tyle zaskakująca, że owa funkcja nie była przedmiotem publicznie komunikowanego postępowania kwalifikacyjnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że do zarządu Orlenu dołączy osoba, która bardzo dobrze zna koncern. Stanie się to szybciej niż pierwotnie zakładano.
Jak bowiem poinformował wczoraj koncern, Marcin Wasilewski ostatecznie obejmie funkcję w dniu 6 listopada bieżącego roku. Rada nadzorcza podjęła decyzję o zmianie daty powołania. Wcześniej Marcin Wasilewski złożył oświadczenia o rezygnacji z dniem 5 listopada bieżącego roku z funkcji w InnoEnergy, podmiocie, którego działalność jest konkurencyjna wobec Orlenu, a także zbyciu przed powołaniem do zarządu koncernu udziałów w spółce Green-en, która zajmuje się projektami biometanowymi, prowadząc wobec Orlenu działalność częściowo konkurencyjną.
Przypomnijmy, że nowy członek zarządu jest absolwentem studiów MBA Florida Atlantic University i University of Bradford, programu GMB Harvard University oraz studiów podyplomowych w zakresie turbin gazowych na Politechnice Warszawskiej. W Orlenie odpowiadał początkowo za integrację Mažeikių Nafta (spółka zarządzająca rafinerią ropy naftowej w Możejkach, obecnie Orlen Lietuva) oraz wdrożenie zarządzania segmentowego, a następnie za budowę segmentu energetyki, uczestnicząc w takich projektach, jak budowa bloków CCGT w Płocku i Włocławku, rozpoczęcie działalności na rynku obrotu energią elektryczną, budowa sieci ładowarek dla pojazdów elektrycznych, czy przygotowania do realizacji projektu offshore’owego Baltic Power.
Pełnił również funkcje w radach nadzorczych spółek zależnych Orlenu, takich jak Anwil, czy Baltic Power. W latach 2018-2022 kontynuował karierę zawodową w ABB jako wiceprezes zarządu polskiej spółki zależnej, odpowiadając wówczas za sprzedaż, realizację projektów i serwis automatyki przemysłowej dla energetyki i przemysłu ciężkiego na rynku polskim, czeskim i węgierskim. Od 2022 roku pełni natomiast funkcję prezesa zarządu InnoEnergy Polska oraz członka zarządu InnoEnergy. Ponadto od 2018 roku zasiada w Polskim Komitecie Światowej Rady Energetycznej.