Karuzela kadrowa w spółkach z udziałem Skarbu Państwa po zmianie władzy rozkręciła się na dobre. Po pierwszych zmianach, które objęły Eneę, ORLEN i PGE Polską Grupą Energetyczną, a także spółki zarządzające infrastrukturą portową, rząd przeprowadził zmiany w sektorze strategicznej infrastruktury energetycznej. W przypadku Gaz-Systemu powołano nowego prezesa na miejsce całego odwołanego zarządu, natomiast w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych odwołano połowę zarządu.
Wraz ze zmianą władzy w Polsce w grudniu ubiegłego roku można było się spodziewać głębokich zmian personalnych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Przedstawiciele obecnej większości parlamentarnej nie ukrywali nigdy bardzo krytycznej oceny polityki kadrowej swoich poprzedników. Pierwsze decyzje kadrowe zapadły już na przełomie stycznia i lutego. Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury”, odwołano całe zarządy spółek zarządzających portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, a także niemal cały zarząd Orlenu. Duże zmiany nastąpiły również w zarządach Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Dziś natomiast odwołany został cały zarząd Gaz-Systemu, spółki zarządzającej siecią gazociągów przesyłowych w Polsce, a także terminalem LNG w Świnoujściu i bałtyckim odcinkiem systemu gazociągów Baltic Pipe. W skład tego gremium wchodzili dotychczas prezes zarządu Marcin Chludziński oraz wiceprezesi zarządu Andrzej Kensbok, Marian Krzemiński, Paweł Pikus, Błażej Spychalski i Artur Zawartko. Na miejsce odwołanych osób został jednocześnie nowy prezes zarządu w osobie Sławomira Hinca.
To dobrze znany menedżer na rynku gazowym – był już związany ze spółką w latach 2004-2008 jako dyrektor finansowy, a od 2006 roku jej prokurent. W latach 2008-2013 był natomiast wiceprezesem zarządu ds. finansowych w PGNiG. Z kolei w latach 2013-2016 stał na czele PGNiG Upstream Norway. W ostatnich latach był związany zawodowo z branżą odnawialnych źródeł energii. Ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk technicznych.
Duże zmiany nastąpiły również w przypadku Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Odwołano połowę dotychczas sześcioosobowego zarządu. Stanowiska stracili wiceprezesi zarządu Jarosław Brysiewicz, Jarosław Jaźwiński i Paweł Stańczyk. Na stanowiskach pozostają jednocześnie prezes zarządu Tomasz Sikorski oraz wiceprezesi zarządu Włodzimierz Mucha i Andrzej Zienkiewicz. Jak informuje “Rzeczpospolita”, największe szanse na prezesurę w spółce ma Grzegorz Onichimowski, były prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.
Zarówno Gaz-System, jak i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, to spółki nadzorowane przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Funkcję tą pełni obecnie Maciej Bando, sekretarz stanu w resorcie klimatu i środowiska, który w latach 2013-2019 stał na czele Urzędu Regulacji Energetyki. Oprócz wyżej wymienionych spółek pełnomocnikowi podlegają PERN oraz Polskie Elektrownie Jądrowe, w których zmiany personalne na razie nie nastąpiły. Według informacji przedstawionych przez “Rzeczpospolitą” na czele drugiej ze wskazanych spółek może stanąć Jan Chadam, który w okresie rządów PO-PSL stał na czele Gaz-Systemu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.