Jest czterostronna umowa dotycząca połączenia spółek z sektora energetycznego. Zawarły ją Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN Orlen, PGNiG oraz Grupa Lotos. Umowa gwarantuje wiodącą rolę PKN Orlen, ma także zabezpieczać potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych.
Jak poinformował PKN Orlen, spółka będzie współpracowała z Ministerstwem Aktywów Państwowych przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie przyjętego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa. Stworzenie koncernu multienergetycznego jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej wszystkich firm, budowania ich wartości dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz tej części Europy, a także interesu klientów indywidualnych i lokalnych społeczności – czytamy w komunikacie.
Jak podano, zgodnie z porozumieniem, połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie przez PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG. Oznacza to, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy LOTOS i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. Szczegóły dotyczące połączenia będą jeszcze przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych i dodatkowych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i PKN Orlen. Połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia. Wygenerowane w ten sposób środki wspierać będą prowadzone przez połączony koncern programy rozwojowe i transformacyjne – podaje Orlen.
Wynikiem połączenia ma być powstanie Grupy o przychodach wynoszących ok. 200 mld zł rocznie i zysku EBITDA szacowanym na ok. 20 mld zł.
Efektem połączenia spółek ma być wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Połączony koncern wzmocni pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców – wskazano w komunikacie.
– Jako Grupa Lotos wniesiemy do nowego koncernu przede wszystkim swoje unikalne kompetencje w zakresie rozwoju technologii wodorowych, ale też olejów i środków smarnych, czy logistyki kolejowej – zapowiada Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy Lotos.
Po połączeniu ma także wzrosnąć skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych. Koncern będzie inwestować w zieloną energetykę, petrochemię, wodór, rozwój obszaru detalicznego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.