W czasie prowadzonej rozbiórki wiaduktu w ciągu ul. Marywilskiej w Warszawie doszło do niekontrolowanego przemieszczenia podpory – poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Obiekt z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników na razie jest zamknięty dla ruchu, a wykonawca – w trybie 24-godzinnym – pracuje nad jak najszybszym przywróceniem wiaduktu dla ruchu.
Jak podał ZDM, na skutek powstałych przemieszczeń stwierdzono, że dźwigary płyty wiaduktu przeznaczonego do obsługi ruchu kołowego utraciły swoją stabilność. Powoduje to zagrożenie dla bezpiecznej eksploatacji obiektu, co potwierdził Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Na początku września rozpoczęła się przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Marywilskiej, w miejscu prac wprowadzony został ruch wahadłowy. Do tej pory zakres prac nie ingerował w konstrukcję obiektu, dlatego roboty były prowadzone pod ruchem. W czasie prac po zachodniej stronie wiaduktu – ruch, wahadłowo, miał odbywać się po jezdni na stronie wschodniej i po wybudowaniu strony zachodniej, miał zostać przeniesiony, by wykonawca mógł zająć się stroną wschodnią obiektu.
W piątek 21 października wykonawca rozpoczął kolejny etap prac – wyburzanie zachodniej części wiaduktu. Na ten czas obiekt został zamknięty dla ruchu. Ten etap miał zakończyć się w poniedziałek, 24 października. Jednak podczas bardziej zaawansowanych prac rozbiórkowych okazało się, że stan techniczny zakrytych wcześniej elementów konstrukcji stwarza zagrożenie. Ze względu na fakt, że elementy były ukryte pod warstwami betonu, nie można było wcześniej ocenić ich faktycznej kondycji technicznej.
Wykonawca powiadomił o zaistniałej sytuacji miejskie służby. O zagrożeniu powiadomiony został również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który zdecydował, że ruch na pozostałej części wiaduktu jest wykluczony.
O ile całość obiektu pozwalała na funkcjonowanie, to po rozbiórce połowy, nie zapewnia on już bezpieczeństwa użytkownikom – potwierdziła decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
ZDM wezwał wykonawcę do pilnych prac, w trybie 24-godzinnym, tak, aby jak najszybciej przywrócić przejezdność na remontowanym wiadukcie. Komunikacja miejska będzie funkcjonowała zgodnie z projektem czasowej organizacji ruchu. Żeby umożliwić ruch pieszy i dojście do autobusów miejskich polecono wykonawcy, aby niezwłocznie przystąpił do budowy chodnika.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.