Niderlandzka spółka Van Oord przetransportuje i zainstaluje fundamenty w postaci monopali dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, którą realizują w ramach projektu joint venture PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Ørsted. Prace mają zostać zrealizowane w latach 2026-2027.
Budowa elektrowni wiatrowych na morzu może być kluczową obok programu energetyki jądrowej częścią procesu transformacji energetycznej w Polsce. Choć budowa farm wiatrowych offshore jest kosztowna, są one znacznie bardziej efektywne niż inwestycje onshore, czyli na lądzie. Na morzu mogą powstawać farmy wiatrowe wykorzystujące największe dostępne turbiny wiatrowe na świecie o mocy na poziomie 15 MW. Dodatkowo warunki w zakresie wietrzności na morzu powodują, że mogą one pracować przez dużo większą część roku niż ma to miejsce w przypadku inwestycji na lądzie.
Szczególnie atrakcyjnym akwenem w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wydaje się Morze Bałtyckie – nie tylko z uwagi na dobre warunki w zakresie wietrzności, ale również niższe głębokości. Obecnie najbardziej zaawansowane projekty offshore’owe w Polsce to projekt Baltic Power, realizowany przez ORLEN oraz kanadyjski Northland Power, oraz Baltica 2, który przygotowują PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Ørsted.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” w listopadzie ubiegłego roku, partnerzy projektu Baltica 2 zakontraktowali dostawę fundamentów w postaci monopali. mat. pras. Baltica
W dniu 14 lutego spółka joint venture Baltica poinformowała o zawarciu kontraktu na ich transport i instalację z niderlandzką spółką Van Oord. – Konsekwentnie zawieramy kolejne umowy z firmami z branży offshore na instalację wszystkich komponentów dla farmy Baltica 2. Wyczarterowaliśmy już statki do instalacji turbin i kabli, a teraz także flotę, która zainstaluje fundamenty, od których rozpoczyna się budowa elektrowni na morzu. Początek prac związanych z instalacją fundamentów zaplanowany jest na rok 2026, a rok później do odbiorców popłynie pierwszy prąd z Baltica 2 – mówi cytowany w komunikacie prasowym Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica.
Oferta Van Oord została wybrana w przetargu. Niderlandzka spółka posiada aż 150 lat doświadczenia w inżynierii morskiej. Do zadań wykonawcy należeć będzie przetransportowanie na obszar inwestycji 111 monopali, przy czym na 107 posadowione będą turbiny wiatrowe produkcji Siemens Gamesa o mocy 14 MW każda, a na czterech – morskie stacje elektroenergetyczne. Do realizacji zadania posłużą dwa specjalistyczne statki instalacyjne typu jack-up – Aeolus i Svanen. Farma wiatrowa Baltica 2 ma powstać do końca 2027 roku, a jej moc wyniesie 1,5 GW. Do 2030 roku w ramach projektu Baltica 3 powstaną kolejne turbiny wiatrowe o łącznej mocy 1 GW.