Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar zostali powołani do zarządu Orlenu. Obejmą stanowiska z początkiem maja. Z końcem kwietnia odejdzie natomiast Józef Węgrecki, członek zarządu o najdłuższym stażu, który pozostał w tym gremium jako jedyny z poprzedniego po odejściu Daniela Obajtka. Zarząd koncernu nadal nie został jednak skompletowany.
Krystalizuje się zarząd największego koncernu energetycznego-chemicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” przed tygodniem,
na czele płockiego giganta stanął Ireneusz Fąfara, który był już związany z koncernem w przeszłości, kierując w latach 2010-2017 litewską spółką zależną, zarządzającą m.in. rafinerią ropy naftowej w Możejkach. Do zarządu powołany został wówczas także na stanowisko Witold Literacki (na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych i pierwszego zastępcy prezesa), który po odwołaniu Daniela Obajtka został pełniącym obowiązki prezesa. Witold Literacki również był związany zawodowo z Orlenem w przeszłości – w latach 2008-2020 kierował w spółce pionem podatków.
Jak poinformował Orlen w dniu 16 kwietnia, rada nadzorcza podjęła decyzję dotyczącą powołania trzech nowych osób do zarządu koncernu z dniem 1 maja. Magdalena Bartoś obejmie funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych, z kolei Robert Soszyński zostanie wiceprezesem zarządu ds. strategii i zrównoważonego rozwoju. Na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za upstream powołany został z kolei Wiesław Prugar. Wydaje się, że żadna z wyżej wymienionych nominacji nie powinna być zaskoczeniem dla obserwatorów rynku.
Nazwiska Magdaleny Bartoś i Roberta Soszyńskiego od wielu tygodni przewijały się w informacjach medialnych. Magdalena Bartoś pracowała w Orlenie w latach 2007-2009, odpowiadając za integrację obszaru finansów po akwizycji rafinerii ropy naftowej w Możejkach oraz pełniąc funkcję zastępcy dyrektora finansowego w zarządzającej nią spółce Mažeikių nafta. W latach 2014-2016 pracowała w PGE Polskiej Grupie Energetycznej na stanowisku dyrektora zarządzającego ds. ekonomiczno-finansowych. Pracowała także na różnych stanowiskach menedżerskich, w tym w randze członka zarządu, w szeregu innych polskich i zagranicznych spółek, głównie w sektorze prywatnym.
W branży energetycznej pracował również Robert Soszyński, w ostatnich latach najbardziej znany z pełnienia funkcji wiceprezydenta Warszawy w latach 2018-2021. W 2008 roku kierował spółką CIECH Serwis, następnie do 2011 roku pełnił funkcję prezesa zarządu PERN. W 2015 roku był także wiceprezesem zarządu spółki celowej Polskie LNG, powołanej do budowy terminala LNG w Świnoujściu. Z kolei Wiesław Prugar był związany z Orlen w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów w latach 2005-2017.
Stanowisko w zarządzie stracił Józef Węgrecki, który zasiadał w nim nieprzerwanie od 2018 roku. Do tej pory pozostawał w tym gremium jako jedyny spośród osób z poprzedniego zarządu z Danielem Obajtkiem na czele. Można zakładać, że decyzja ta była podyktowana zapewnieniem ciągłości zarządzania w koncernie i płynnego przekazywania obowiązków. Rada nadzorcza spółki nadal nie rozstrzygnęła pozostałych postępowań kwalifikacyjnych dotyczących stanowisk w zarządzie. Na obsadzenie czekają funkcje członków zarządu odpowiedzialnych za energetykę i transformację energetyczną, handel hurtowy i logistykę, produkcję oraz sprzedaż detaliczną.
Tym samym od 1 maja, o ile nie zostaną podjęte kolejne decyzje kadrowe, zarząd koncernu powinien pracować w składzie: Ireneusz Fąfara (prezes zarządu), Witold Literacki (wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych, pierwszy zastępca prezesa zarządu), Magdalena Bartoś (wiceprezes zarządu ds. finansowych), Robert Soszyński (wiceprezes zarządu ds. strategii i zrównoważonego rozwoju), Wiesław Prugar (członek zarządu ds. upstream). W świetle komunikatów giełdowych spółki nie jest jasne, czy do zarządu nadal będą czasowo oddelegowani z rady nadzorczej Kazimierz Mordaszewski i Tomasz Zieliński.