Gaz-System podpisał umowę z konsorcjum GAP İnşaat Yatırım Ve Dış Ticaret, Unitek İnşaat Sanayi Ve Ticaret i Fabe Polska na wykonanie nabrzeża i gazociągu podmorskiego na Zatoce Gdańskiej, które umożliwią obsługę jednostki FSRU, określanej popularnie mianem pływającego gazoportu.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” pod koniec ubiegłego roku, państwowy Gaz-System, spółka zarządzająca siecią gazociągów przesyłowych, magazynami gazu ziemnego i terminalem LNG w Świnoujściu, uzyskała
pozwolenie na budowę dla budowy infrastruktury dla jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej wraz z gazociągiem podmorskim. Jednostka FSRU, popularnie określana mianem “pływającego gazoportu”, będzie pierwszym obiektem tego typu w Polsce i jednocześnie drugim polskim terminalem LNG. Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się jeszcze w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, natomiast po zmianie władzy w Polsce projekt jest konsekwentnie kontynuowany. Sama jednostka FSRU powstaje już w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries.
W dniu 2 kwietnia Gaz-System zawarł umowę z wykonawcą, konsorcjum GAP İnşaat Yatırım Ve Dış Ticaret, Unitek İnşaat Sanayi Ve Ticaret i Fabe Polska, na realizację morskiej części inwestycji, obejmującej nabrzeże cumowniczo-postojowe, oddalone ok. 3 kilometrów od linii brzegowej, a także łączący je z lądem gazociąg podmorski. Wykonawca będzie odpowiedzialny zarówno za zaprojektowanie nowej infrastruktury, dostawę maszyn i urządzeń oraz wykonanie robót budowlanych. Zamawiający przekazał w informacji prasowej, że umowa została zawarta w formule zapewniającej kompleksową realizację przedsięwzięcia, obejmującą oprócz wyżej wymienionych elementów również uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i uruchomienie infrastruktury.
– Program FSRU wszedł w fazę realizacyjną we wszystkich trzech obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej. Terminal FSRU o przepustowości 6,1 mld m3 rocznie, pokryje ok. 30% obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz, zwiększając bezpieczeństwo dostaw tego źródła energii dla Polski i państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje cytowany w komunikacie prasowym Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-Systemu. Realizacja prac na morzu rozpocznie się od przeprowadzenia prac pogłębiarskich. Ich początek ma nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku. Termin zakończenia realizacji całego przedsięwzięcia, określony na pierwszy kwartał 2028 roku, wydaje się w tym momencie niezagrożony.
Oprócz budowy nabrzeża i gazociągu podmorskiego oraz pozyskania jednostki FSRU inwestycja obejmuje także
budowę nowych odcinków gazociągów na lądzie, łączących Gdańsk, Kolnik, Gardeję i Gustorzyn, o łącznej długości ok. 250 kilometrów. Przedsięwzięcie realizowane jest ze wsparciem ze środków unijnych – w przypadku części morskiej w ramach Instrumentu “Łącząc Europę”, natomiast w odniesieniu do gazociągów na lądzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w części REPowerEU. Projekt ma istotne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej, ponieważ rozwój niestabilnych odnawialnych źródeł energii wymaga dużych inwestycji w wysokosprawne bloki gazowo-parowe, które z różnych względów pozostają najbardziej korzystnym rozwiązaniem rezerwowym.