fot. Panek (Wikimedia Commons) / lic. CC BY-SA 4.0
Ireneusz Fąfara, który od kwietnia stoi na czele płockiego giganta, zapowiedział sprzedaż spółki Polska Press po uprzedniej restrukturyzacji, która ma zwiększyć jej wartość. Jego zdaniem nowej koncepcji funkcjonowania wymagają także spółka Ruch oraz koncept Orlen Paczka, w przypadku którego niewykluczone jest pozyskanie partnera.
Przez ostatnie lata Orlen zmienił swoje oblicze, znacząco zwiększając skalę działalności. W przeszłości koncern zajmował się głównie przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą detaliczną i hurtową produktów ropopochodnych, a także petrochemią i w relatywnie niewielkim stopniu produkcją nawozów sztucznych. Jeszcze w okresie prezesury Jacka Krawca podjęto decyzję o budowie elektrociepłowni gazowo-parowych w Płocku i Włocławku. Do prawdziwego przełomu doszło jednak w latach 2020-2022, kiedy Orlen przejął kolejno Energę, Grupę Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Owe przejęcia odbyły się w okresie prezesury Daniela Obajtka pod hasłem budowy “koncernu multienergetycznego”.
Orlen wchodził jednak również na rynki całkowicie niezwiązane z podstawową działalnością. W roku 2021 doszło do przejęcia spółki Polska Press, grupy wydawniczej zarządzającej gazetami regionalnymi, tygodnikami lokalnymi i portalami internetowymi. Transakcja ta wywołała duże kontrowersje. Przedstawiciele ówczesnej opozycji parlamentarnej i dużej części środowiska dziennikarzy alarmowali, że przejmowanie spółek medialnych przez państwo jest niekorzystne dla demokracji i wolności słowa. Istotnie, po zmianach właścicielskich duża część redakcji funkcjonujących w ramach spółki przeszła duże zmiany kadrowe. Publikacje na tematy polityczne w przypadku większości tytułów przybrały ton przychylny ówczesnej władzy.
Abstrahując od kontrowersji natury politycznej, przejęcie Polska Press przez Orlen nigdy nie wydawało się korzystne biznesowo. Trudno bowiem odnaleźć synergie pomiędzy biznesem Orlenu, nawet po rozszerzeniu działalności o gazownictwo, elektroenergetykę i ciepłownictwo, a działalnością wydawniczą. Chęć zbycia udziałów w Polska Press podtrzymał Ireneusz Fąfara, który stoi od kwietnia na czele zarządu koncernu. Wcześniej ma jednak nastąpić restrukturyzacja spółki, co umożliwi zwiększenie jej wartości i w efekcie sprzedaż w korzystniejszej cenie.
– W naszej strukturze biznesu niektóre spółki się nie mieszczą, na przykład Polska Press. W związku z tym, że na inwestycji w nią i późniejszym zarządzaniu poprzedni zarząd Orlenu stracił dużo pieniędzy, my podjęliśmy decyzje, które pozwolą odzyskać przynajmniej część zmarnowanej kwoty – powiedział prezes Fąfara w wypowiedzi dla PAP Biznes, wskazując, że Polska Press posiada duży potencjał, wynikający z pozycji na rynku, relacji z klientami oraz doświadczonych pracowników. Na planowanej sprzedaży Polska Press zmiany w strukturze grupy kapitałowej Orlenu prawdopodobnie się nie zakończą.
Prezes Fąfara wskazał bowiem, że spółka Ruch, w której Orlen posiada większościowy pakiet udziałów, pomimo przeznaczenia na jej rozwój zawrotnej kwoty 1 mld zł wciąż przynosi straty. Obecnie realizowana jest analiza możliwych do podjęcia działań naprawczych, których efektem byłaby poprawa wyników finansowych. Odrębnej analizy wymaga przyszłość konceptu Orlen Paczka. Jak przekazał Ireneusz Fąfara, rozwój automatów paczkowych również nie do końca wpisują się w podstawową działalność Orlenu. Synergie dotyczą jedynie obiektów uzupełniających ofertę na stacjach paliw. Tymczasem dalszy rozwój tego biznesu wymagałby znaczących nakładów inwestycyjnych.
Jak przyszłość automatów paczkowych Orlenu widzi obecny zarządu? Prezes Fąfara wskazał, że wciąż trwają analizy w tym zakresie. Jedną z analizowanych opcji jest pozyskanie partnerów zewnętrznych. Ireneusz Fąfara uchylił się od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mogłaby nim być Poczta Polska, wskazując, że rozmowy realizowane są z kilkoma podmiotami. Wcześniej przejęcie Orlen Paczki przez Pocztę Polską sugerował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Daniel Obajtek, były szef Orlenu, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości, po odejściu ze stanowiska ujawnił, że postulował utworzenie wspólnej spółki przez Orlen i Pocztę Polską, do której koncern wniósłby Orlen Paczkę, obejmując większościowy pakiet udziałów, zaś Poczta Polska – aktywa kurierskie. Powyższa koncepcja nigdy nie znalazła się na etapie realizacji.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.