Spółka ORLEN Neptun oraz Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście poinformowały o postępach w zakresie realizacji pierwszego w Polsce portu instalacyjnego dla morskich elektrowni wiatrowych, który powstanie w Świnoujściu. Zaprezentowano także wizualizacje planowanej inwestycji, w ramach której prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Oddanie do użytku terminala instalacyjnego przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku. W ramach inwestycji Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście wybuduje dwa nowe nabrzeża, wysunięte w kierunku morza o 25 metrów w porównaniu z istniejącymi nabrzeżami. Pogłębiony zostanie także odcinek toru wodnego. Natomiast ORLEN Neptun zrealizuje na powierzchni 17 hektarów przestrzeń do składowania poszczególnych komponentów morskich elektrowni wiatrowych, takich jak gondole, łopaty i wieże, a także infrastrukturę towarzyszącą, w tym administracyjno-biurową. – Morska energetyka wiatrowa ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Rozbudowa portu w Świnoujściu o nowy terminal to wielka szansa na rozwój całego regionu – stwierdził wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Obecnie trwają już prace rozbiórkowe w celu przygotowania terenu pod realizację nowej inwestycji.
“Terminal instalacyjny w Świnoujściu będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Oba nabrzeża pozwolą na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, przeznaczonym do instalacji najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW i większych. Port w Świnoujściu, z uwagi na swoją lokalizację, będzie mógł oferować obsługę nie tylko polskich inwestycji, ale również zagranicznych, np. prowadzonych na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich” - podało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie prasowym.
Świnoujski port instalacyjny w pierwszej kolejności posłuży procesowi budowy pierwszej polskiej morskiej elektrowni wiatrowej przez Baltic Power, spółkę joint venture zawiązaną przez PKN ORLEN i kanadyjski Northland Power. 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW, dostarczonych przez duński Vestas, oznacza dodatkową moc zainstalowaną w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym na poziomie 1140 MW już od 2026 roku (roczna produkcja energii elektrycznej ma odpowiadać zużyciu 1,5 mln gospodarstw domowych). – Dostęp do taniej, zielonej energii będzie jednym z podstawowych czynników decydujących o konkurencyjności gospodarki i możliwości stabilnego wzrostu w nadchodzących dekadach – mówił prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek. Inwestycja ma zostać zlokalizowana 23 kilometry na północ od wybrzeża na wysokości Łeby i Choczewa na powierzchni 130 kilometrów kwadratowych. Port serwisowy dla Baltic Power powstanie zatem w Łebie. Jego generalnym wykonawcą będzie spółka Erbud.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.