Spadła o 13,3 %, licząc rok do roku oraz wzrosła o 19,1 % w stosunku do lutego – znamy marcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.
Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. W marcu 2024 roku odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku we wszystkich działach budownictwa. Dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością były prace budowlane specjalistyczne – o 3,2%, jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków – o 16,1% oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 17,8%.
Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2024 roku, w porównaniu z marcem 2023 r., była niższa dla robót inwestycyjnych - o 2,1%, a dla robót remontowych - o 28,9% (w 2023 r. odnotowano odpowiednio wzrost o 1,7% oraz spadek o 5,9%).
W stosunku do lutego 2024 roku zaobserwowano wzrost we wszystkich działach budownictwa, przy czym wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł on 31,2%, w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne – 22,5%, a zajmujących się wznoszeniem budynków – 6 %.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa w marcu 2024 r. ukształtowała się na poziomie o 8,6% niższym w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku oraz o 4,3% niższym w porównaniu z lutym 2024 roku. W analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób.
Dr Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenił, że na Twitterze, że „jest to o wiele gorzej od oczekiwań analityków, które były na poziomie -4,4% rdr”. – Był to najgorszy marzec od 2016 roku. Duże opóźnienia w transferze funduszy unijnych do Polski nie pozwalają na odbicie projektów infrastrukturalnych o dużej wartości (głównie kolej i energetyka, bo inwestycje drogowe idą w relatywnie dobrym tempie). Uruchamianiu nowych inwestycji publicznych nie sprzyja też kalendarz wyborczy (potrójne wybory w latach 2023-2024) oraz zmiana władzy, która zawsze jest procesem długotrwałym i w gruncie rzeczy bardzo skomplikowanym – ocenił ekspert.
Dodał, że w Polsce trwa tzw. dekoniunktura w segmencie nieruchomości komercyjnych i inwestycji przemysłowych. – Mocno odbija jedynie prywatna deweloperka mieszkaniowa, która stanowi niewiele ponad 10 proc. rodzimego budownictwa – czytamy w analizie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.