Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęły kluczową inwestycję w kontekście przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na morzu, które zaczną funkcjonować w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w drugiej połowie dekady. Liczące ok. 19,5 kilometra długości połączenie realizuje Pile Elbud.
Transformacja energetyczna w Polsce dotychczas przebiegała stosunkowo powoli. Pierwszym przełomem był początek obecnej dekady, który przyniósł rewolucję fotowoltaiczną. Instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc zainstalowana przekroczyła w lipcu bieżącego roku 19 GW, są jednak silnie rozproszone – większość z nich stanowią małe instalacje prosumenckie. Druga połowa obecnej dekady przyniesie oddanie do użytku pierwszych w Polsce farm wiatrowych na morzu, które będą miały charakter wielkoskalowy. Duża skala tych projektów powoduje konieczność rozbudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w tym budowy nowych linii przesyłowych.
Obecnie najbardziej zaawansowane są dwa projekty offshore’owe – Baltic Power, który realizują w ramach spółki joint venture ORLEN wraz z kanadyjskim Northland Power oraz Baltica 2, wspólne przedsięwzięcie PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiego Ørsteda. W ramach tych inwestycji powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 2,6 GW. Już dziś w ramach obydwu wyżej wymienionych projektów powstają lądowe stacje odbiorcze w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej stacji elektroenergetycznej 400 kV Choczewo w miejscowości Osieki Lęborskie. W ostatnich dniach ruszyła budowa nowej linii 400 kV, która połączy ją ze stacją elektroenergetyczną 400/110 kV Żarnowiec, która znajduje się obok elektrowni szczytowo-pompowej.
Nową linię przesyłową, przebiegającą w przeważającej części przez tereny leśne i rolne na obszarze gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa (powiat wejherowski, województwo pomorskie), wybuduje krakowska spółka Pile Elbud. Połączenie będzie miało ok. 19,5 kilometra długości. Napowietrzna sieć będzie podtrzymywana przez 52 słupy. Warto dodać, że budowa połączenia stacji elektroenergetycznych Choczewo i Żarnowiec to jedna z czterech inwestycji, które umożliwią przesył energii elektrycznej z Choczewa w głąb kraju. Kolejne trzy planowane linie 400 kV połączą Choczewo z nacięciem linii Słupsk – Żarnowiec, stacją elektroenergetyczną Gdańsk Przyjaźń oraz nacięciem linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo.
Inwestycja zostanie zrealizowana stosunkowo szybko – zakończenie prac powinno nastąpić w przyszłym roku w grudniu. Przypomnijmy, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania wydana została w lipcu 2023 roku, natomiast w tym roku w kwietniu wojewoda pomorski wydał pozwolenie na budowę. – To kolejny ważny krok w realizacji celów PSE związanych z transformacją polskiego sektora energetycznego. Budowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć na północy Polski umożliwi odebranie mocy z nowych źródeł wytwórczych powstających na Pomorzu i jednocześnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego w regionie – komentował wówczas Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu PSE.