Do zarządu spółki joint venture Orlenu i Saudi Aramco, zarządzająca rafinerią ropy naftowej w Gdańsku, dołączyły nowe osoby. To Mohanad Ben Assaf i Grzegorz Orzeszko. Obaj menedżerowie posiadają wieloletnie doświadczenie w branży rafineryjnej. Na stanowisku prezesa zarządu pozostał Adrian Szkudlarski.
Rok 2022 przyniósł duże zmiany na rynku paliwowym w Polsce. Doszło bowiem do połączenia Orlenu z Grupą Lotos, a następnie Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. W przypadku fuzji z Grupą Lotos konieczne było spełnienie szeregu warunków określonych przez Komisję Europejską w celu zapewnienia konkurencji na co najmniej niezmienionym poziomie. Jednym z nich było zbycie 30% udziałów w wydzielonej do osobnej spółki rafinerii ropy naftowej w Gdańsku na rzecz niezależnego podmiotu trzeciego, wraz z zagwarantowaniem temu podmiotowi prawa do 50% produkcji benzyn silnikowych i oleju napędowego.
Partnerem Orlenu w Rafinerii Gdańskiej zostało Saudi Aramco, największy producent ropy naftowej na świecie, który nabył 30% udziałów w spółce za pośrednictwem niderlandzkiej spółki zależnej Aramco Overseas Company. Po finalizacji transakcji Rafineria Gdańska jest spółką processingową, prowadzącą działalność wyłącznie w zakresie przerobu ropy naftowej na rzecz obydwu partnerów. Co ciekawe, partnerzy mogą realizować inwestycje we własnym zakresie, czego przykładem jest budowa hydrokrakingowego bloku olejowego oraz morskiego terminala przeładunkowego na Martwej Wiśle przez Orlen.
Po zmianie kierownictwa w płockim koncernie Rafineria Gdańska była jedną z jego ostatnich spółek zależnych, w których nie doszło do zmian w zarządzie. Dopiero w ostatnich tygodniach stanowiska stracili Cezary Godziuk i Piotr Walczak, którzy rozpoczęli karierę zawodową w branży oil&gas w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. W październiku zarząd spółki został uzupełniony o dwie osoby. To Mohanad Ben Assaf, wskazany przez Saudi Aramco, oraz Grzegorz Orzeszko, wybrany przez Orlen. W zarządzie spółki pozostają prezes zarządu Adrian Szkudlarski oraz Mohammed Al Hindas, wiceprezes zarządu ds. finansowych.
Mohanad Ben Assaf ukończył inżynierię chemiczną King Fahd University of Petroleum and Minerals oraz ekonomię ilościową na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe w branży rafineryjnej. Jak wskazuje Rafineria Gdańska, był odpowiedzialny m.in. za optymalizację działalności rafinerii ropy naftowej Ras Tanura. Mówi biegle po angielsku i arabsku oraz na poziomie średniozaawansowanym po japońsku.
Grzegorz Orzeszko w latach 2003-2020 był związany zawodowo z Grupą Lotos, przechodząc przez kolejne szczeble – od aparatowego do dyrektora ds. bezpieczeństwa, efektywności i rozwoju produkcji, pełniąc przez dekadę funkcje kierownicze. W latach 2017-2020 był także przewodniczącym rady nadzorczej spółki zależnej Lotos Serwis. W latach 2021-2024 pracował natomiast w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku – początkowo jako członek zarządu, a następnie od 2022 roku jako prezes zarządu. Jest absolwentem Wydziału Paliw i Energii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył technologię chemiczną (specjalność – technologia paliw). Ukończył także studia podyplomowe MBA zorganizowane przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.