Polska Spółka Gazownictwa, wchodząca obecnie w skład grupy kapitałowej ORLEN, podpisała umowę z gminą Czarny Dunajec w sprawie długoterminowego partnerstwa w zakresie paliw alternatywnych, w szczególności wodoru. Władze samorządowe wskazują, że Czarny Dunajec może być pierwszą gminą w Polsce, wykorzystującą wodór jako jedyne źródło energii.
Ostatnie lata przyniosły duże przyspieszenie w procesie transformacji energetycznej w Europie. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek poważnych zmian, które nie pozostaną bez wpływu na kondycję finansową gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Jednym z forsowanych kierunków w ramach zielonej transformacji jest rozwój gospodarki wodorowej.
Zastosowanie wodoru jako magazynu energii rozwiązuje bowiem szereg problemów związanych z wykorzystywaniem baterii litowo-jonowych, takich jak relatywnie niska liczba watogodzin w przeliczeniu na kilogram, ograniczona żywotność, czy koszty środowiskowe związane z utylizacją.
Od gazu ziemnego do wodoru
Wśród dużych koncernów energetycznych w Polsce duże plany w zakresie gospodarki wodorowej ma ORLEN, w szczególności po zrealizowanych w 2022 roku połączeniach z Grupą Lotos oraz Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Płocki gigant przewidział na ten cel nakłady inwestycyjne rzędu 7,4 mld zł do 2030 roku, co przełoży się na osiągnięcie 540 MW mocy zainstalowanej w systemach zeroemisyjnej i niskoemisyjnej produkcji wodoru, a tym samym uniknięcie emisji 1,6 mln ton CO2.
Zwiększeniu potencjału połączonego koncernu w zakresie technologii wodoru sprzyjać ma dysponowanie infrastrukturą PGNiG. Na potencjał w tym zakresie składa się m.in. Polska Spółka Gazownictwa, największy w Polsce operator systemu dystrybucyjnego gazu ziemnego, który dystrybuuje surowiec do 7,5 mln odbiorców z wykorzystaniem 210 tys. kilometrów gazociągów na terenie całego kraju. W przyszłości wraz z postępującą dekarbonizacją infrastruktura ta będzie mogła zostać wykorzystana do dystrybucji wodoru. Wiele wskazuje na to, że już dziś możliwy jest bezpieczny przesył gazu ziemnego z domieszką wodoru do 20%.
Więckowski: Będziemy największym operatorem systemu dystrybucyjnego wodoru w Polsce
Szansę w rozwoju gospodarki wodorowej dostrzega wiele samorządów, które aspirują do roli pionierów w tym zakresie. Jednym z nich jest samorząd miasta i gminy Stary Dunajec, który podpisał z PSG porozumienie w sprawie długoterminowego partnerstwa w zakresie technologii związanych z paliwami alternatywnymi.
Choć wdrożenie technologii wodorowych na masową skalę będzie wiązało się z dużymi kosztami dla konsumentów, w obliczu trendów regulacyjnych w Unii Europejskiej wydaje się nieodwracalne. Dlatego przedsiębiorstwa i samorządy, które przygotują się do nieuniknionych zmian jako pierwsze, mogą z czasem uzyskać z tego tytułu duże korzyści.
– Bardzo się cieszymy, że to właśnie Polska Spółka Gazownictwa będzie partnerem, który pomoże miastu i gminie Czarny Dunajec wykorzystywać wodór jako źródło energii na dużą skalę. Od kilku lat systematycznie jako spółka podnosimy nasze kompetencje, aby w przyszłości być największym operatorem systemu dystrybucyjnego wodoru w Polsce – mówi cytowany w komunikacie prasowym Robert Więckowski, prezes zarządu PSG.
Wodorowa przyszłość Czarnego Dunajca
Jak czytamy na stronie internetowej PSG, w ramach porozumienia przewiduje się wdrożenie technologii związanych z paliwami alternatywnymi, w szczególności dotyczących wodoru oraz innych gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, prowadzenie prac rozwojowych i inwestycyjnych na terenie gminy Czarny Dunajec w zakresie paliw gazowych, realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze niskoemisyjnych paliw alternatywnych, wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów.
– Dążymy do tego, aby nasze miasto stało się uzdrowiskiem i liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Partnerstwo z Polską Spółką Gazownictwa otwiera przed nami nowe możliwości i przyspieszy realizację naszych ambitnych planów rozwojowych. Chcemy być pierwszą w Polsce gminą wykorzystującą wyłącznie wodór jako źródło energii – komentuje Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.