PGE Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na projekt i budowę w formule pod klucz wielkoskalowego magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu. Jego moc wyniesie nawet 263 MW, natomiast minimalną pojemność określono na 900 MWh. Obiekt ma powstać w sąsiedztwie istniejącej elektrowni szczytowo-pompowej.
Rosnąca obecność odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym stanowi ogromne wyzwanie dla stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Nie jest szczególnie odkrywczym stwierdzenie, że energetyka wiatrowa i fotowoltaika są silnie uzależnione od warunków pogodowych, których przewidywalność jest ograniczona. Do tej pory w procesie transformacji energetycznej w Europie wiodącą rolę w bilansowaniu niestabilnych OZE odgrywały bloki gazowe – wysokosprawne, elastyczne i relatywnie tanie w budowie.
Coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej, wzrost cen gazu ziemnego w ostatnich latach oraz bolesny proces odchodzenia od uzależnienia od dostaw węglowodorów z Federacji Rosyjskiej uczyniły zasadnym zwrócenie się ku innym rozwiązaniom. W obliczu planowanych dużych inwestycji w morską energetykę wiatrową konieczna wydaje się budowa nowych elektrowni szczytowo-pompowych. Nie nastąpi to jednak szybko, a przyłączenie nowych mocy w ramach OZE na dużą skalę spodziewane jest już w najbliższych latach.
Dlatego jako racjonalne rozwiązanie uzupełniające elektrownie szczytowo-pompowe jawi się budowa wielkoskalowych magazynów energii elektrycznej. Zaawansowane prace przygotowawcze w tym zakresie realizuje PGE Polska Grupa Energetyczna, która powołała już spółkę celową do realizacji pierwszej inwestycji, w ramach której powstanie magazyn energii elektrycznej w sąsiedztwie istniejącej elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Obiekt ma zapewnić pojemność na poziomie nie mniejszym niż 900 MWh oraz moc do 263 MW. Największy w Polsce pionowo zintegrowany koncern energetyczny zapowiedział, że przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu w formule pod klucz powinien zostać ogłoszony na przełomie czerwca i lipca.
– Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. Dlatego przyspieszamy nasze inwestycje w tym obszarze. Bateryjne magazyny energii, jak ten planowany przy ESP Żarnowiec, zwiększą potencjał magazynowania energii, co wpłynie na poprawę stabilności KSE w warunkach transformacji energetycznej oraz zapewni źródło stabilnych przychodów dla PGE – komentuje cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Marzec, prezes zarządu spółki.
Przewiduje się podjęcie starań na rzecz współfinansowania projektu z funduszy europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Inwestycja wpisuje się w strategię spółki, zakładającą osiągnięcie co najmniej 800 MW mocy zainstalowanej w ramach magazynów energii elektrycznej. Oprócz obiektu w Żarnowcu do 2029 roku planowane jest oddanie do użytku magazynu w rejonie Gryfina w województwie zachodniopomorskim, którego moc wyniesie aż 400 MW. Warunki przyłączenia dla obiektu wydały już Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Gryfiński magazyn będzie przyłączony do systemu przesyłowego na napięciu 400 kV.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.