Gaz-System podpisał umowę na budowę nowego 77-kilometrowego systemu gazociągów, który połączy Nowe Tłoki w województwie wielkopolskim z Sulechowem w województwie lubuskim wraz z odgałęzieniami. Inwestycja umożliwi poprawę przepustowości sieci przesyłowej w zachodniej części Polski, umożliwiając przyłączenie nowych odbiorców.
Kontrolowana w 100% przez Skarb Państwa spółka Gaz-System, zarządzająca siecią gazociągów przesyłowych, a także terminalem LNG w Świnoujściu i fragmentem systemu gazociągów Baltic Pipe, podpisała umowę z konsorcjum Romgos Engineering i Romgos Gwiazdowscy dotyczącą budowy połączenia gazociągowego pomiędzy Nowymi Tłokami w województwie wielkopolskim a Sulechowem w województwie lubuskim wraz z odgałęzieniami. W ramach inwestycji powstanie łącznie 77 kilometrów gazociągów. Warto dodać, że Gaz-System ujął ją na liczącej kilkanaście pozycji liście inwestycji kluczowych.
mat. pras. Gaz-System
Pierwszy etap obejmuje budowę blisko 27,5 kilometrów gazociągów. Z kolei w etapie drugim powstanie kolejnych ponad 49,5 kilometrów. Samo połączenie Nowych Tłoków z dzielnicą Krężoły w Sulechowie w standardzie DN300 będzie miało blisko 43 kilometry długości. Zastąpi ono istniejący gazociąg w standardzie DN150, wybudowany w latach 80. minionego stulecia. Nowy gazociąg wysokiego ciśnienia będzie pracował pod ciśnieniem roboczym 8,4 MPa. Także planowane odgałęzienia w kierunku Kargowej, Zbąszynia i Świebodzina w standardzie DN150 i DN100 zastąpią istniejące, wybudowane w standardach odpowiednio DN100 i DN80.
– Ta inwestycja poprawi przepustowość sieci przesyłowej w zachodniej części kraju, umożliwiając dostawy większych ilości gazu do odbiorców. Po jej zakończeniu dodatkową korzyścią dla właścicieli nieruchomości będzie zniesienie ograniczeń w korzystaniu z działek na znacznym obszarze. Strefa kontrolowana wzdłuż nowego gazociągu DN300 będzie miała bowiem szerokość sześć metrów zamiast dotychczasowych czterdziestu metrów przy istniejącym gazociągu DN150 – tłumaczy cytowany w komunikacie prasowym Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-Systemu.
Obowiązujący harmonogram prac zakłada ukończenie pierwszego etapu inwestycji do końca października 2025 roku, zaś drugiego etapu – do czerwca 2027 roku. Nadzór inwestorski i przyrodniczy oraz usługę zarządzania realizacją inwestycji realizować będzie Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest. Beneficjentami inwestycji Gaz-Systemu, oprócz spółki i odbiorców gazu ziemnego, będą również gminy, przez które przebiegać będą nowe gazociągi. Operator gazociągów przesyłowych będzie bowiem uiszczał podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości powstałej infrastruktury.