Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę z konsorcjum Westinghouse Electric Company i Bechtel określającą zasady współpracy w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Już wkrótce zawarta zostanie kolejna umowa, już na realizację prac projektowych.
Podczas uroczystego podpisania umowy w czwartek obecni byli m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger, czy też Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Spotykamy się dzisiaj, by podpisać niezwykle ważne porozumienie, które pozwoli przygotować kolejny etap, jakim będzie projektowanie i prace inżynieryjne. Już niedługo, również ze stroną amerykańską, będziemy ogłaszać otwarcie centrum szkoleniowego. Dziś jesteśmy jeszcze bliżej budowy elektrowni jądrowej w 2026 roku i produkcji energii jądrowej w 2033 roku. Pozwoli nam to zrealizować cel, jakim jest produkcja 25% energii elektrycznej w polskim systemie energetycznym z energii jądrowej w 2040 roku – powiedziała minister Anna Moskwa.
W skład amerykańskiego konsorcjum wchodzą spółki Westinghouse Electric Company jako producent reaktorów jądrowych AP1000 oraz Bechtel jako generalny wykonawca, dlatego liderem konsorcjum na etapie projektowania ma być pierwsza z wymienionych spółek, natomiast na etapie realizacyjnym tą funkcję przejmie Bechtel. W listopadzie 2022 roku rząd dokonał ostatecznego wyboru AP1000 jako technologii w ramach rządowego programu energetyki jądrowej, w ramach którego mają powstać elektrownie o łącznej mocy zainstalowanej od 6 GWe do 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III lub III+. Pierwszą wybraną lokalizacją został rejon Lubiatowo-Kopalino nad Morzem Bałtyckim, w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim na Pomorzu.
Równolegle do budowy elektrowni jądrowej przymierza się konsorcjum PGE i ZE PAK, które zawiązało spółkę celową PAK PGE Energia Jądrowa i nawiązało współpracę z południowokoreańskim koncernem KNHP, który oferuje APR1400, reaktory jądrowe III generacji typu PWR. Z kolei budowę małych reaktorów jądrowych deklarują KGHM Polska Miedź oraz konsorcjum PKN ORLEN i Synthosu, które utworzyło już spółkę celową Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i zapowiedziało budowę łącznie aż 79 reaktorów jądrowych BWRX-300 oferowanych przez amerykańsko-japońskie konsorcjum General Electric i Hitachi.
– Dzisiejsza umowa z firmami Westinghouse i Bechtel to bez wątpienia kamień milowy, to swoista kropka nad i, jeżeli chodzi o model realizacji tej inwestycji – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych. – Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem silnej więzi, która łączy ze sobą trzy wspaniałe firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Tworzą one jeden zespół, którego celem jest wdrożenie najlepszej na świecie technologii, aby pomóc Polsce w budowie elektrowni jądrowej, która zapewni bezpieczną, tanią i czystą energię dla przyszłych pokoleń – komentował z kolei ambasador Mark Brzezinski.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.