Grupa Porr pochwaliła się dużym wzrostem EBIT i sporym portfelem zamówień po pierwszym półroczu tego roku. Rynek polski wymienia jako jeden z trzech największych w swojej działalności. Wykonawca spodziewa się, że jeszcze w tym roku nastąpi ożywienie w europejskiej branży budowlanej.
- W pierwszej połowie roku poczyniliśmy znaczne postępy i osiągnęliśmy bardzo zadowalające wyniki - mówi prezes Zarządu Grupy Porr Karl-Heinz Strauss. Porr odnotował w tym czasie wzrost EBIT o 23,7 proc. do poziomu 42,2 mln euro. Przychody pozostały na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku (2 907,8 mln euro).
- Dzięki strategicznym przejęciom, np. żwirowni i składowisk odpadów grupy Pannonia czy specjalizującej się w budowie dróg grupy Waggershauser, ponownie wzmocniliśmy integrację wertykalną oraz wartość naszego biznesu. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszych założeń na 2025. Zwiększyliśmy również produkcję budowlaną – wskazuje prezes.
Pod względem produkcji, Porr odnotował wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, osiągając łączną wartość 3 116 mln euro. Za wzrost odpowiadała przede wszystkim infrastruktura – firma wymienia tu m.in. zadania związane z drążeniem tuneli oraz duże projekty w Rumunii.
Najważniejszym rynkiem dla wykonawcy jest rodzimy, tj. Austria, na która przypada blisko 45 proc. biznesu. Tuż za nią wykonawca wymienia Niemcy i Polskę.
Porr z siedzibą we Wiedniu na koniec pierwszego półrocza miał portfel zamówień na poziomie 8 564 mln euro. To trzeci najlepszy wynik w historii firmy. Wartość zamówień pozyskanych w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku to 3 228 mln euro.
W pierwszej połowie 2024 r., Porr pozyskał m.in. zlecenia dotyczące wyposażenia dwunawowego tunelu bazowego Semmering o długości 27 km w technologię kolejową, czy budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Gorlicach.
Spółka odnotowuje zwiększenie kosztów zatrudnienia, ale jak podaje, udało się obniżyć koszty materiałów i usług o łącznie 41,5 mln euro. Grupa Porr zatrudniała w pierwszym półroczu ponad 21 800 osób.
Porr optymistycznie patrzy w przyszłość. - Oczekujemy, że w tym roku rozpocznie się faza ożywienia. Aktywność sektora budownictwa mieszkaniowego utrzymuje się na niskim poziomie, co naturalnie wpływa również na ogólną wielkość zamówień, ale spodziewamy się wyraźnego zwrotu w europejskiej branży budowlanej najpóźniej do 2025 r. Krajowe programy finansowania i dotacje zapewnią niezbędny impuls inwestycyjny - mówi Karl-Heinz Strauss. W innych sektorach, w tym inżynierii lądowej wskazuje na stabilizację.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.