Po wielu miesiącach impasu wyłoniono nowy zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju. Na jego czele stanął Piotr Matczuk, który w ostatnich latach był przedstawicielem na Polskę w Międzynarodowej Korporacji Finansowej, agendzie Banku Światowego. W skład zarządu weszli także Mariusz Jaszczyk i Mikołaj Raczyński.
Polski Fundusz Rozwoju to państwowa spółka oferująca różnego rodzaju instrumenty wsparcia dla przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego. Powstała w 2013 roku jako Polskie Instytucje Rozwojowe, natomiast pod obecną nazwą funkcjonuje od 2016 roku. Od roku 2019 obowiązuje natomiast ustawa o systemie instytucji rozwoju, na mocy której powstała Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, w skład której obok spółki wchodzą także Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W latach 2016-2024 na czele PFR nieprzerwanie stał Paweł Borys, doświadczony bankowiec, uchodzący za bliskiego współpracownika Mateusza Morawieckiego, który w latach 2015-2017 był wicepremierem oraz szefem resortów finansów i rozwoju, a następnie do 2023 premierem. Po rezygnacji Pawła Borysa ze stanowiska przez wiele miesięcy na stanowisku prezesa zarządu spółki trwał wakat. W zarządzie spółki pozostawali członkowie powołani w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości – Tomasz Fill, Bartosz Marczuk i Bartłomiej Pawlak. W dniu 12 czerwca rada nadzorcza podjęła decyzję dotyczącą obsady trzech spośród czterech stanowisk w zarządzie. Nowa kadencja zarządu rozpocznie się w dniu następującym po dniu odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy 2023.
Na stanowisko prezesa zarządu powołany został Piotr Matczuk. To ekonomista i menedżer z 10-letnim doświadczeniem zawodowym w międzynarodowych instytucjach rozwojowych. Od 2017 roku był przedstawicielem Międzynarodowej Korporacji Finansowej na Polskę. To jedna z agend Banku Światowego. Przed dołączeniem do Grupy Banku Światowego pracował w PKP Intercity, gdzie odpowiadał za realizację projektów strategicznych. W latach 2011-2014 doradza radzie nadzorczej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Z kolei latach 2008-2011 był analitykiem rynków finansowych w Narodowym Banku Polskim i pracownikiem naukowym w Szkole Głównej Handlowej, której jest absolwentem (ukończył ekonomię).
Na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansów i rozwoju powołany został z kolei Mariusz Jaszczyk. To awans wewnętrzny – menedżer był związany z PFR w ostatnich latach, ostatnio zarządzał pionem finansów i kontrolingu. Jest także współtwórcą ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W przeszłości pracował także w spółkach konsultingowych EY i KPMG oraz w PKO Banku Polskim i Telematics Technologies. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie ukończył finanse i bankowość, a także studia doktoranckie.
Wiceprezesem zarządu ds. inwestycji został natomiast Mikołaj Raczyński, ekspert w zakresie rynków finansowych i zarządzania aktywami. Karierę zawodową rozpoczął Karierę rozpoczynał w dziale analiz Domu Inwestycyjnego Investors. W latach 2013-2022 był związany zawodowo Noble Funds TFI, gdzie zajmował stanowiska zarządzającego funduszami, dyrektora Działu Zarządzania Funduszami oraz członka zarządu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Z kolei od lutego 2023 roku pracował dla Portu, platformy inwestycyjną domu maklerskiego WOOD & Co. – jako Chief Investment Officer oraz Head of Portu Poland. Rada nadzorcza zakończyła bez rozstrzygnięcia postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. programów rozwojowych.
Wybór Piotra Matczuka na stanowisko prezesa zarządu PFR można uznać za pewną niespodziankę. Jego nazwisko nie przewijało się bowiem w spekulacjach medialnych. W kontekście obsady tej funkcji najczęściej wymieniano byłego prezesa Polskich Kolei Państwowych Jakuba Karnowskiego, byłego wiceministra finansów i zastępcę dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym Dominika Radziwiłła, czy też Pawła Wojciechowskiego, byłego ministra finansów i wiceministra spraw zagranicznych, związanego obecnie z Polską 2050 Szymona Hołowni. W ostatnich dniach wymieniano też Marcina Piątkowskiego, ekonomistę Banku Światowego i profesora Akademii Leona Koźmińskiego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.