W stolicy Pomorza Zachodniego powstanie instalacja do produkcji wodoru jakości automotive w oparciu o elektrolizę wody z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Do jej wybudowania ze wsparciem ze środków unijnych przymierza się Orlen, który ogłosił zapytanie ofertowe w sprawie inwestycji.
Rozwój gospodarki wodorowej ma być jednym z fundamentów zielonej transformacji w Unii Europejskiej. Choć jego wykorzystanie w transporcie pomimo pewnych niezaprzeczalnych zalet pozostaje przedmiotem kontrowersji, choćby z uwagi na ograniczoną konkurencyjność kosztową, wodór z pewnością zajmie istotne miejsce w dekarbonizacji przemysłu. Należy podkreślić, że już dziś powstaje on w dość dużych ilościach w różnego rodzaju procesach przemysłowych, w szczególności w przemyśle chemicznym, jako produkt uboczny. Co więcej, Polska należy dziś do jego największych producentów w Europie.
Nie jest to jednak w przeważającej mierze wodór jakości automotive. Ponadto faktyczna dekarbonizacja przemysłu i mobilności z wykorzystaniem wodoru będzie możliwa w przypadku jego bezemisyjnej produkcji w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych lub równie dobrze energii elektrycznej i cieplnej powstałej w małych modułowych reaktorach jądrowych, czyli tzw. SMR-ach. Duże ambicje w zakresie produkcji zielonego wodoru ma Orlen, który poinformował, że planuje budowę instalacji do jego wytwarzania w Szczecinie.
Szczecin i całe Pomorze Zachodnie wydają się jednym z najciekawszych miejsc do inwestowania w gospodarkę wodorową w Polsce, choćby z uwagi na największą produkcję energii elektrycznej z wiatru, rozwinięty przemysł chemiczny w Policach, czy perspektywę budowy farm wiatrowych na morzu. Na razie Orlen zamierza wybudować w formule “pod klucz” relatywnie niewielką instalację o mocy 5 MW, co umożliwi produkcję do 85 kilogramów wodoru na godzinę.
Zadanie miałoby zostać zrealizowane przez wykonawcę w ciągu 2 lat, począwszy od daty zawarcia umowy. W tym okresie zawierają się także rozruchy, testy i próby funkcjonalne, jak również uruchomienie instalacji wraz z przekazaniem dokumentacji powykonawczej. Odpowiedzi na zapytanie ofertowe będzie można składać do dnia 28 lutego bieżącego roku. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w kwietniu Orlen uzyskał bezzwrotne wsparcia ze środków unijnych na kwotę 62 mln euro na realizację projektu "Clean Cities – Hydrogen Mobility in Poland". Obejmuje on budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru oraz 16 ogólnodostępnych stacji tankowania.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.