Należąca do płockiego koncernu spółka Orlen Wind 3 przejęła w ubiegłym tygodniu zeroemisyjne aktywa wytwórcze w postaci farmy wiatrowej i dwóch farm fotowoltaicznych (w tym drugiej największej w kraju) od EDP Renewables Polska. Ich łączna moc zainstalowana wynosi ponad 300 MW.
Transformacja energetyczna w Unii Europejskiej przebiega w coraz szybszym tempie. Coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna i skokowy wzrost cen uprawnień do emisji CO2 powodują, że energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł dziś jest najbardziej konkurencyjna cenowo, pomimo wielu ograniczeń, wśród których należy wymienić przede wszystkim zależność od uwarunkowań meteorologicznych. Dlatego w zaistniałych okolicznościach duże inwestycje w zeroemisyjne aktywa wytwórcze stają się w coraz większym stopniu biznesową koniecznością, a nie fanaberią.
Istotnym problemem w kontekście zielonej transformacji w Polsce jest fakt, iż kontrolowane przez Skarb Państwa pionowo zintegrowane koncerny energetyczne są silnie obciążone aktywami węglowymi, co utrudnia im pozyskiwanie finansowania. W stosunkowo najlepszej sytuacji jest Orlen, który niemal ich nie posiada, a po przejęciu Energi oraz połączeniu z Grupą Lotos oraz Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem dysponuje nieporównywalnie większą siłą finansową niż pozostałe podmioty. Płocki gigant w perspektywie 2030 roku chce dysponować aż 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
W tym celu planowane są zarówno projekty inwestycyjne typu greenfield, w szczególności budowa farm wiatrowych offshore, jak i przejęcia, które umożliwią szybsze osiągnięcie celu określonego w aktualnie obowiązującej strategii płockiego koncernu. W ubiegłym tygodniu Grupa Orlen przejęła za pośrednictwem spółki zależnej ORLEN Wind 3 aktywa od EDP Renewables Polska, w efekcie czego moc zainstalowana Orlenu w zeroemisyjnych aktywach wytwórczych wzrośnie o jedną trzecią. Mowa o dwóch farmach fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmie wiatrowej w województwie łódzkim.
Jak wskazuje Orlen w komunikacie prasowym, przejęte aktywa należą do najnowocześniejszych w swojej klasie na polskim rynku. Co więcej, ich eksploatacja dopiero się rozpoczyna – farma fotowoltaiczna w miejscowości Chotków o mocy 40 MWp została oddana do użytku w styczniu, zaś obiekt położony w gminie Przykona obecnie ma moc 200 MWp, jednakże jeszcze w tym roku za sprawą realizowanej obecnie rozbudowy wzrośnie ona do poziomu 240 MWp. Z kolei farma wiatrowa “Warta” o mocy 26 MW została oddana do użytku w ubiegłym roku w maju.
Orlen szacuje, że przejęte aktywa umożliwią produkcję energii elektrycznej na poziomie 400 GWh w skali roku. To tyle, ile potrzeba do zaopatrzenia niemal 182 tys. gospodarstw domowych. Umowa przedwstępna w sprawie ich nabycia została zawarta w sierpniu. Wartość transakcji opiewa na 1,15 mld zł. Płocki gigant oprócz rozwijania segmentu odnawialnych źródeł energii wciąż inwestuje także w energetykę gazową. Obecnie trwa budowa bloków gazowo-parowych w Grudziądzu i Ostrołęce. Ponadto PGNiG Termika, spółka zależna koncernu, przymierza się do wybudowania nowych elektrociepłowni opalanych gazem ziemnym w aglomeracji warszawskiej. Umożliwi to ograniczenie emisji CO2 o 3 mln ton.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.