Mieszkańcy trzech olsztyńskich osiedli – Redykajn, Likus i Gutkowa – od lat walczą o drogę, która wyprowadziłaby ruch poza ich teren. Ratunkiem byłaby planowana przez miasto budowa ul. Nowobałtyckiej, która miałaby wyprowadzić ruch poza osiedla. Do tej pory brakowało finansowania. Teraz jest szansa, że inwestycja mogłaby być zrealizowana w ramach Polskiego Ładu.
Trwa przyjmowanie wniosków do pilotażowej edycji "Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych". Fundusz ma być inicjatywą zwiększającą możliwości rozwojowe samorządów. W programie można wnioskować o dofinansowanie inwestycji z 35 różnych obszarów.
Olsztyn upatruje w funduszu szansę na realizację m.in. długo zapowiadanej inwestycji ul. Nowobałtyckiej. Otóż mieszkańcy trzech osiedli mieszkaniowych – Likus, Redykajn i Gutkowa – od dawna wnioskują o wybudowanie nowej – szerszej – ulicy w Olsztynie. Obecna ul. Bałtycka prowadzi do Śródmieścia i zdaniem zmotoryzowanych mieszkańców jest zbyt wąska, przez co tworzą się gigantyczne korki. Dodatkowo przebiega w bliskim sąsiedztwie zabudowy wielorodzinnej, stanowiąc jednocześnie drogę wylotową w stronę Morąga i dalej Trójmiasta w śladzie drogi wojewódzkiej nr 527.
Inwestycja dotycząca ulicy Nowobałtyckiej zakłada budowę niespełna 5 km nowej dwujezdniowej trasy. Zgodnie z projektem w ciągu ulicy powstanie rondo turbinowe, a nad torami kolejowymi zostanie wybudowany wiadukt. Zaplanowano również chodniki oraz ścieżkę rowerową. Jej powstanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo mieszkańców Likus, Redykajn czy Gutkowa.
Olsztyn do Polskiego Ładu przygotowuje łącznie trzy propozycje – wszystkie drogowe. Przygotowywane dokumenty będą dotyczyć powstania wspomnianego już nowego przebiegu ul. Bałtyckiej od wiaduktu nad torami do granic miasta, a także budowy ul. Plażowej wraz z modernizacją ul. Pstrowskiego oraz nowego wiaduktu nad torami na Tracku.
– To inwestycje, które z jednej strony są oczekiwane przez mieszkańców, z drugiej zaś dają szansę na rozwój miasta – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – W przypadku przygotowywanych przez nas wniosków będziemy mogli uzyskać nawet 95 proc. wartości inwestycji – dodaje.
W przypadku ulicy Plażowej powstałoby kolejne połączenie południowych osiedli z al. Piłsudskiego, a także otwarcie komunikacyjne terenów inwestycyjnych w pobliżu Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wiadukt nad torami na Tracku (zamiast obecnej kładki) to usprawnienie komunikacyjne dla okolicznych mieszkańców, a także szansa na uruchomienie ogromnych obszarów przemysłowych między torami a ul. Lubelską.
Szacowany koszt budowy ul. Nowobałtyckiej to 240 mln złotych, ul. Plażowa oraz modernizacja Pstrowskiego od Mazowieckiego do Wyszyńskiego (I etap) ma wartość 28 mln zł, natomiast wiadukt nad torami w Tracku to niemal pięć mln zł. Termin składania wniosków do Funduszu Polski Ład mija 30 lipca.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.