Equinor i Polenergia podpisały umowy na projekt fundamentów turbin wiatrowych z duńską spółką Rambøll. To kolejny krok w kierunku budowy dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 1440 MW w ramach projektu joint venture. Czas na realizację zadania nie jest długi – komercyjna eksploatacja ma się rozpocząć już w 2028 roku.
Budowa farm wiatrowych na morzu może być największym obok budowy elektrowni jądrowych kamieniem milowym w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Spośród różnego rodzaju odnawialnych źródeł energii charakteryzuje je bowiem relatywnie wysoka stabilność. Dodatkowo na morzu można budować największe turbiny wiatrowe na świecie o najwyższej efektywności. Co więcej, Morze Bałtyckie cechują z jednej strony bardzo dobre warunki w zakresie wietrzności, a z drugiej strony relatywnie niewielkie głębokości, co umożliwia redukcję kosztów budowy fundamentów.
Dotychczas najbardziej zaawansowanymi projektami offshore’owymi w Polsce były Baltic Power realizowany przez ORLEN i kanadyjski Northland Power oraz Baltica 2+3 realizowany przez PGE Polską Grupę Energetyczną i duńskiego Ørsteda. Jednak kolejne kroki w kierunku realizacji własnych projektów podejmują również inne podmioty. Jednym z nich są Polenergia i norweski Equinor, które planują budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1440 MW (po 720 MW każda).
W tym tygodniu podpisane zostały kolejne umowy związane z realizacją inwestycji – tym razem na zaprojektowanie 100 fundamentów w postaci monopali. Zadanie zrealizuje duńska spółka doradczo-inżynieryjno-projektowa Rambøll, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie farm wiatrowych na morzu. Umowa na świadczenie usług inżynieryjnych będzie obowiązywała przez cały okres budowy.
– Podpisany kontrakt to kolejny dowód na zaawansowanie projektów, które wspólnie rozwijamy. Polenergia i Equinor tworzą źródła odnawialnej energii na skalę do tej pory niespotykaną w historii Polski. Nasze projekty na morzu to jedne z największych farm wiatrowych, jakie powstają w tej części Europy. Tylko projekty Bałtyk II i Bałtyk III zasilą zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych – komentuje cytowany w komunikacie prasowym Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii.
– Dzięki podpisanej umowie zbliżamy się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Nasze farmy wiatrowe, jako jedne z pierwszych na Morzu Bałtyckim, istotnie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej naszego kraju – wskazuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.
Farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III mają powstać w odległości odpowiednio 37 i 22 kilometrów od polskiego wybrzeża. Terminal serwisowy dla każdej z nich powstanie w Łebie. Użytkowanie komercyjne ma rozpocząć się już w 2028 roku. Łączna moc zainstalowana w ramach projektów offshore’owych rozwijanych w Polsce przez Polenergię i Equinora wyniesie 3000 MW. Kolejna planowana farma wiatrowa na morzu, Bałtyk I, która powstanie w odległości 80 kilometrów względem linii brzegowej, zapewni bowiem 1560 MW mocy zainstalowanej. Przewidywany okres eksploatacji nowych aktywów wytwórczych określono na 25-30 lat.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.