Chłodnia w Elektrowni Kozienice osiągnęła docelową wysokość 185,1 m i jest tym samym największą chłodnią w Europie. Budowa obiektu rozpoczęła się w marcu zeszłego roku. Chłodnia jest częścią powstającego, nowego bloku w El. Kozienice.
Chłodnia kominowa to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów architektury elektrowni węglowej. Wewnątrz budynku następuje ochładzanie wody, która jest wykorzystywana do chłodzenia skraplacza turbiny. Budowa chłodni w Kozienicach rozpoczęła się w marcu 2014 roku.
Jednym z pierwszych ważnych etapów było wykonanie podparcia płaszcza w postaci 44 słupów i zwieńczonych 44 belek. Następnie rozpoczął się montaż systemu wspinającego oraz żurawia wieżowego, którego docelowa wysokość osiągnęła 191,5 m pod hak. Po zainstalowaniu tych elementów, można było ruszyć z budową płaszcza chłodni. Wykonanie całej powłoki konstrukcji podzielono na 147 cykli roboczych po ok. 1,2 m.
stan prac w maju 2015 roku, fot. Polimex-Mostostal– W początkowych etapach prac, jeden cykl wykonywany był w ciągu trzech dni. Później cykl roboczy trwał tylko jeden dzień, a to dlatego, że chłodnia jest u podstawy szersza – średnica wynosi aż 125,5 m. Natomiast w najwęższym miejscu ma tylko 75,8 m. Kształt płaszcza chłodni to tzw. hiperboloida obrotowa. A jego całkowita powierzchnia wynosi 5,5 ha – mówi Jacek Czerwonka, wiceprezes zarządu Polimex-Mostostal.
Na zewnętrznej stronie płaszcza chłodni zainstalowano 64 pionowe żebra wiatrowe o wymiarach 8x6 cm, które mają kierować przepływami mas powietrza wokół chłodni. To ważne rozwiązanie, bo silny wiatr mógłby zagrażać stateczności konstrukcji. Dodatkowo ukształtowano kolejne 64 pionowe żebra prowadzące dla systemu wspinającego. Wkrótce na szczycie konstrukcji zostanie wykonana tzw. górna galeria obwodowa, nad którą prace zakończą się za około 3-4 tygodnie.