Dotychczasowy zarząd Polskich Elektrowni Jądrowych, spółki celowej powołanej do budowy pierwszej polskiej dużej elektrowni jądrowej, został odwołany. Pełnienie obowiązków prezesa zarządu powierzono Leszkowi Juchniewiczowi, byłemu prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki i wiceministrowi w okresie rządów SLD-PSL w latach 90. minionego stulecia.
Polskie Elektrownie Jądrowe w obecnym kształcie funkcjonują od 2021 roku, kiedy spółka PGE EJ 1, należąca do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, TAURON Polska Energia i KGHM Polska Miedź została wykupiona przez Skarb Państwa. Od tego czasu za nadzór nad spółką odpowiedzialny jest pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. To funkcja utworzona na początku rządów Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 roku, utrzymana po zmianie władzy w grudniu roku 2023. Pierwszym pełnomocnikiem był Piotr Naimski, a następnie Mateusz Berger, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński. Obecnie funkcję pełni Maciej Bando, który w latach 2013-2019 kierował Urzędem Regulacji Energetyki.
Wczoraj podjęta została decyzja o odwołaniu całego zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych. Przypomnijmy, że w jego skład wchodzili prezes zarządu Mateusz Berger oraz Radosław Adach i Łukasz Młynarkiewicz. Jednocześnie powierzono pełnienie obowiązków prezesa zarządu Leszkowi Juchniewiczowi. To postać dobrze znana w branży energetycznej. Był pierwszym prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, pełniąc tą funkcję nieprzerwanie w latach 1997-2007. W latach 1994-1997 pełnił funkcję wiceministra w resortach przekształceń własnościowych i Skarbu Państwa, zaś w latach 2013-2022 doradzał prezesowi zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodniczył także radom nadzorczym Giełdy Papierów Wartościowych, czy Petrochemii Płock (obecnie ORLEN) i kierował Mostostalem Zabrze.
Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały również, że funkcję prokurenta objął Jan Chadam. To także dobrze znana osoba w sektorze. W latach 2009-2015 stał na czele Gaz-Systemu, operatora sieci gazociągów przesyłowych, a obecnie także terminala LNG w Świnoujściu i bałtyckiego odcinka systemu gazociągów Baltic Pipe, łączących polski i duński system przesyłowy oraz złoża norweskie. W latach 2015-2017 kierował także spółką Polskie LNG, odpowiedzialną za budowę wspomnianego świnoujskiego terminala. W ostatnich latach zasiadał w radach nadzorczych portu lotniczego Lublin-Świdnik oraz ukraińskiego operatora gazociągów przesyłowych. Jest także profesorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i dyrektorem Centrum Badań Klimatu i Środowiska.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.