Andrzej Szydło stanął na czele największego producenta miedzi w Unii Europejskiej. Rada nadzorcza spółki powołała także czterech nowych wiceprezesów zarządu. Tym samym zarząd miedziowego giganta będzie składał się z sześciu osób, spośród których większość była związana ze spółką w ostatnich latach lub dalszej przeszłości.
KGHM Polska Miedź to jeden z największych producentów miedzi na świecie i jednocześnie największy w Unii Europejskiej. Historia spółki rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy po odkryciu 2 lata wcześniej złóż miedzi w rejonie Lubina i Polkowic powołano Zakłady Górnicze “Lubin” w budowie, przekształcone dwa lata później w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. W latach 90. minionego stulecia KGHM przeszedł szereg przekształceń – w 1991 roku przestał funkcjonować w formule przedsiębiorstwa państwowego, stając się spółką, w której nazwie znalazła się również fraza “Polska Miedź”. Akcje spółki znalazły się również w obrocie publicznym, choć największym akcjonariuszem pozostał Skarb Państwa.
Dlatego cały czas to państwo decyduje, kto znajdzie się we władzach miedziowego koncernu.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” w ostatnich tygodniach, nowa rada nadzorcza niemal z miejsca odwołała większość członków dotychczasowego zarządu. Przypomnijmy, że w jego skład wchodzili prezes zarządu Tomasz Zdzikot, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Marek Pietrzak oraz wiceprezes zarządu ds. finansowych Mateusz Wodejko. Z tego gremium stanowisko utrzymał jedynie Mirosław Kidoń, który pełnił także obowiązki wiceprezesa zarządu ds. produkcji po rezygnacji Marka Świdra, który złożył ją jeszcze przed zmianami w radach nadzorczych. Pełniącym obowiązki prezesa zarządu został wówczas Zbigniew Bryja.
W dniu 6 marca rada nadzorcza podjęła decyzje dotyczące powołania nowych członków zarządu spółki. Na stanowisko prezesa zarządu powołany został Andrzej Szydło. To dobrze znana osoba w koncernie. Przez wiele lat był dyrektorem huty miedzi w Głogowie. Stanowisko stracił w 2017 roku, pozostając jednak w strukturach spółki. Jak informowały wówczas media, został doradcą zarządu ds. hutnictwa. W skład zarządu weszli także Zbigniew Bryja jako wiceprezes zarządu ds. rozwoju, Piotr Krzyżewski jako wiceprezes zarządu ds. finansowych, Mirosław Laskowski jako wiceprezes zarządu ds. produkcji oraz Piotr Stryczek jako wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych. W zarządzie pozostał także Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych. Jak jednak informuje “Puls Biznesu”, w dłuższej perspektywie nie utrzyma stanowiska.
Przebieg kariery zawodowej nowych członków zarządu KGHM Polska Miedź wskazuje na to, że rząd postawił na osoby, które były już ze spółką związane – w ostatnich latach lub dalszej przeszłości. Mirosław Laskowski wrócił na zajmowane w latach 2015-2016 stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji. Od lat związany z koncernem jest także Piotr Stryczek, pełniący dotychczas funkcję prezesa zarządu spółki zależnej Automatyka – Miedź. Ze spółką w przeszłości związany był także Zbigniew Bryja, którego sylwetkę przybliżyliśmy już wcześniej na łamach “Rynku Infrastruktury”. Przypomnijmy, że przez wiele lat pracował na kluczowych stanowiskach w obszarze produkcji. Jako jedyny w KGHM Polska Miedź nigdy nie pracował nowy dyrektor finansowy, Piotr Krzyżewski. Posiada jednak doświadczenie zawodowe w zarządzaniu finansami w branży górniczej – dotychczas pełnił funkcję dyrektora Biura Finansów w Pionie Ekonomicznym w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.