Kraje Unii Europejskiej ostatecznie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej odnośnie sfinansowania projektów, zgłoszonych w ramach realizacji i rozbudowy infrastruktury energetycznej. Do programu Łącząc Europę zgłoszono 15 projektów, które zostaną zasilone kwotą 217 mln euro.
Projekty mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, a także zwiększenia integracji europejskiego rynku gazu. W sumie z 15 wybranych do dofinansowania projektów, aż dziewięć dotyczy sektora gazowego. Projekty te zostaną zasilone kwotą 207 mln euro. Pozostałe sześć projektów, dotyczących energii elektrycznej, zostanie zasilonych kwotą 10 mln euro.
Trzynaście z piętnastu wybranych projektów dotyczyć będzie prac analitycznych. Łączna kwota, przeznaczona na ten cel wyniesie 29 mln euro. Dofinansowanie otrzymają też dwa projekty budowy infrastruktury gazowej, chodzi o gazociąg łączący Bułgarię z Austrią przez Rumunię i Węgry (ok. 179,3 mln euro) i rewers na gazociągu TENP w Niemczech (ok. 8,7 mln euro). Gaz i elektroenergetyka zasilone
W sektorze gazowym przydzielono również dotacje na studium modernizacji sieci przesyłowej w Bułgarii, co ma w konsekwencji doprowadzić do poprawy w zakresie możliwości transportu gazu w regionie, w szczególności na rzecz Grecji, Rumunii oraz krajów byłej Jugosłowiańskiej i Turcji. Finansowanie uzyskały także prace analityczne nad projektem Midcat, który ma pomóc w wyeliminowaniu wąskich gardeł infrastrukturalnych między Półwyspem Iberyjskim i Francją – poprawi to dostępność gazu z Algierii i hiszpańskich terminali LNG dla reszty Europy.
Z zakresu elektroenergetyki, finansowanie przyznano m.in. na studia projektowe w zakresie ochrony środowiska i inżynierii dla połączeń Niemcy-Dania oraz prace analityczne dla projektu transgranicznego IFA2 pomiędzy Tourbe we Francji i Chilling w Wielkiej Brytanii.
Ponad 5 mld euro do 2020 roku
W ramach projektu „Łącząc Europę” na europejską infrastrukturę energetyczną w latach 2014-2020 zostanie przeznaczone łącznie ok. 5,35 mld euro. O wsparcie mogą się ubiegać się projektu z listy "projektów wspólnego zainteresowania", która obecnie liczy 195 przedsięwzięć.
Projekty z listy muszą zapewnić znaczne korzyści dla co najmniej dwóch państwach członkowskich w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, przyczyniać się do integracji rynku i poprawy konkurencyjności, a także zmniejszyć emisję CO2. Lista jest aktualizowana co dwa lata.
W ramach pierwszego podziału środków w 2014 roku rozdysponowano 647 mln euro na 34 projekty, w ubiegłym roku było to natomiast 150 mln euro do podziału na 20 projektów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.