O 8,9% w ujęciu rok do roku wzrosły we wrześniu ceny produkcji budowlano-montażowej. Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny.
We wrześniu 2023 r. w stosunku do sierpnia br. zanotowano wzrost cen budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,7%, a robót budowlanych specjalistycznych i budowy budynków - po 0,6%. W porównaniu z wrześniem 2022 r. wzrosły koszty budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 10,0%), robót budowlanych specjalistycznych (o 8,5%) oraz budowy budynków (o 8,1%).
„Budowlana inflacja” powoli jednak spada. W październiku 2022 roku, czyli w szczytowym momencie, wyniosła 15,2%, rok do roku. W styczniu tego roku wyniosła 13,6%, a we wrześniu spadła do 8,9%, czyli o 0,8% (z 9,7% w sierpniu 2023 r.).
Kilka miesięcy temu
spadek "budowlanej inflacji" omówiliśmy na łamach "Rynku Infrastruktury" na przykładzie trzech przetargów na budowę drogi ekspresowej S8 na południe od Wrocławia. We wszystkich postępowaniach na wykonanie S8 między węzłami Kobierzyce Północ i Łagiewniki Zachód oferty zostały wycenione przez potencjalnych wykonawców głęboko poniżej kosztorysu zamawiającego.
Mając na względzie doświadczenia z przeszłości, wydawać by się mogło, że to tylko pozornie dobra wiadomość, gdyż powrót do walki cenowej między wykonawcami mógłby oznaczać duże komplikacje, w tym rozwiązywanie kontraktów. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że w tym przypadku, jak i wielu innych, mieliśmy do czynienia raczej z zawyżonymi kosztorysami, a rynki wykazują coraz więcej symptomów świadczących o stabilizacji.