W styczniu 2025 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu ze styczniem 2024 r. wzrosły o 3,6%, a w porównaniu z grudniem 2024 r. utrzymały się na dotychczasowym poziomie. Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny.
W styczniu 2025 r. w stosunku do grudnia 2024 r. zanotowano wzrost cen robót budowlanych specjalistycznych o 0,2%, a ceny budowy budynków oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim miesiącu.
W porównaniu ze styczniem 2024 r. podniesiono ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej i robót budowlanych specjalistycznych (po 3,7%) oraz budowy budynków (o 3,5%).
fot. GUS
Przypomnijmy, że branża budowlana żyje obecnie tematem zapowiadanej deregulacji. Podczas niedawnej konferencji w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Donald Tusk przedstawił plan inwestycyjny nazwany „Rok Przełomu”. W trakcie wystąpienia pochylił się nad kwestią deregulacji, wskazując ją jako kluczową do sukcesu inwestycyjnego w Polsce.
Premier postanowił powierzyć przygotowanie rekomendacji polskim przedsiębiorcom. Zwrócił się do siedzącego na widowni Rafała Brzoski, by ten stał się odpowiedzialny za zespół, który zajmie się tą sprawą. Prezes InPostu propozycję przyjął, co później potwierdził jeszcze w mediach społecznościowych.
– Od dawna podkreślam, że kajdany regulacji – zarówno europejskich, jak i krajowych – ograniczają konkurencyjność polskiej gospodarki. Nie możemy się rozwijać, inni nas wyprzedzają. Czas działać. Zrobię wszystko, by zjednoczyć środowiska przedsiębiorców i wspólnie – z politykami wszystkich opcji, rządem, urzędnikami oraz organizacjami społecznymi – przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych. Tak przygotowane propozycje deregulacji zbierzemy w otwartym dokumencie i przedstawimy politykom. To oni zdecydują, czy wybierają realne wsparcie dla biznesu, czy pozostają przy pustych deklaracjach – napisał na X.