Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Gaz-System o wyborze tureckiego wykonawcy terminala FSRU

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-04-2025
Ostatnia modyfikacja:
11-04-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Gaz-System o wyborze tureckiego wykonawcy terminala FSRU
fot. Gaz-System
Gaz-System podpisał umowę z konsorcjum GAP İnşaat Yatırım Ve Dış Ticaret, Unitek İnşaat Sanayi Ve Ticaret i Fabe Polska na wykonanie nabrzeża i gazociągu podmorskiego. Wybór ten spotkał się z negatywnym odbiorem części środowiska. Poprosiliśmy spółkę o komentarz w tej sprawie.

Wybór konsorcjum na wykonanie nabrzeża i gazociągu podmorskiego przez spółkę Skarbu Państwa spotkał się z krytyką wielu osób ze środowiska. W rozmowie z naszym portalem, dr Damian Kaźmierczak – wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa – grzmiał, sugerując, iż stawianie na wykonawców spoza Unii Europejskiej w tworzeniu infrastruktury krytycznej jest igraniem z bezpieczeństwem Polski.

Poprosiliśmy przedstawicieli Gaz-Systemu o komentarz i wyjaśnienie, czym kierowała się spółka, stawiając na tego wykonawcę. Rzecznik spółki Iwona Dominiak przedstawiła nam stanowisko Gaz-Systemu w tej sprawie.

Niezbędne doświadczenie międzynarodowe

Firma zwraca uwagę, że rynek FSRU, na który spółka dokonała ekspansji, podejmując decyzję o czarterze jednostki, jest rynkiem globalnym, podobnie jak rynek towarowy LNG i rynek żeglugi, w związku z czym prekursorski charakter inwestycji wymaga odwołania się do doświadczeń międzynarodowych.

– Warto zauważyć, że podobne podejście do kontraktowania wykonawców spółka zastosowała przy innych strategicznych i pionierskich dla spółki inwestycjach, m.in. jak np. budowa gazociągu podmorskiego Baltic Pipe łączącego Polskę z Danią – przekonuje Gaz-System, dodając, że konsorcjum GAP, UNITEK i FABE wykazało się bogatym doświadczeniem w zakresie realizacji infrastruktury morskiej, doświadczonym zespołem oraz zaoferowało najniższą cenę i najkrótszy czas realizacji projektu.

Jednocześnie wyjaśnia, że realizację kontraktu powierzono konsorcjum polsko-tureckiego, a nie tylko firmie spoza Unii Europejskiej. Dodatkowo wybrany wykonawca wykazał w ramach złożonej oferty znaczny udział podwykonawców polskich, zarówno dla wykonania specjalistycznych robót – jak chociażby prace dotyczące gazociągu podmorskiego czy roboty mechaniczne – ale też wysokokwalifikowanych usług jak prace projektowe.

– Wskazane podmioty w ocenie spółki posiadają wymagane doświadczenie do wykonania tych prac jak również znajomość rynku lokalnego – podsumowuje Gaz-System.

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej nie jest zagrożone?

Gaz-System przekonuje również, iż każde z konsorcjów przeszło pomyślnie prekwalifikację, w ramach której weryfikowano m.in. zdolności finansowe oraz doświadczenie w realizacji projektów referencyjnych, których ukończenie wskazuje na potencjał techniczny, technologiczny i organizacyjny wykonawcy. Do tego wszyscy oferenci spełnili także warunki udziału w postępowaniu.

O tym, że wybór padł ostatecznie na to konkretne konsorcjum zadecydowały zatem kryteria cenowe, ale też pozacenowe, odnoszące się w szczególności do doświadczenia personelu oraz deklarowanego wiążącego przyspieszenia realizacji robót morskich.

W związku z tym, Gaz-System nie ma obaw względem bezpieczeństwa energetycznego.

– Rozpatrując zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego, Spółka kieruje się w szczególności wskazaniami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, która w art. 3 pkt 16 definiuje to pojęcie przez pryzmat zdolności do pokrycia bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska. Wybór wykonawcy posiadającego - jako jeden z nielicznych w gronie oferentów – doświadczenie w realizacji terminala FSRU daje rękojmię zachowania względów technicznych, natomiast akceleracja robót budowlanych pozwala na lepszą dywersyfikację infrastruktury importowej LNG do Polski – wyjaśnia.

GAP już działa w Polsce

Gaz-System zaznaczał już, że kwestia doświadczenia międzynarodowego była istotna przy wyborze tego wykonawcy.

– Konsorcjum firm, wyłonione w toku wielomiesięcznego, konkurencyjnego procesu zakupowego, wykazało się bogatym doświadczeniem w zakresie realizacji infrastruktury morskiej, doświadczonym zespołem oraz zaoferowało najniższą cenę oraz najkrótszy czas realizacji projektu – raz jeszcze przypomina spółka.

Dodaje przy tym, że spółka GAP wraz z konsorcjantem Fabe Polska realizuje obecnie w Polsce inwestycje dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i to w reżimie PZP, a w historii już inni tureccy wykonawcy również realizowali lub realizują obecnie inne przedsięwzięcia nad Wisłą, jak chociażby budowa zachodniego odcinka II linii metra w Warszawie.

– Jeżeli chodzi o doświadczenie w realizacji terminali FSRU na terytorium UE, wybrany wykonawca ma takie doświadczenie jak dwaj kolejni oferenci. Na etapie prekwalifikacji, dwa z czterech konsorcjów, które finalnie złożyły oferty, powoływały się na projekty referencyjne spoza Unii Europejskiej. Konsorcjum GAP/FABE/UNITEK powołało się przy tym na wykonanie terminala FSRU w Turcji – zdradza Gaz-System.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Powstanie nowy gazociąg w Polsce zachodniej

Biznes i przemysł

Powstanie nowy gazociąg w Polsce zachodniej

Mikołaj Kobryński 09 lipca 2024

Gdańsk: Oczyszczono dno pod budowę pływającego terminala LNG

Biznes i przemysł

Zarząd Gaz-Systemu w komplecie

Biznes i przemysł

Zarząd Gaz-Systemu w komplecie

Mikołaj Kobryński 27 marca 2024

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Powstanie nowy gazociąg w Polsce zachodniej

Biznes i przemysł

Powstanie nowy gazociąg w Polsce zachodniej

Mikołaj Kobryński 09 lipca 2024

Gdańsk: Oczyszczono dno pod budowę pływającego terminala LNG

Biznes i przemysł

Zarząd Gaz-Systemu w komplecie

Biznes i przemysł

Zarząd Gaz-Systemu w komplecie

Mikołaj Kobryński 27 marca 2024

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5