W środę uroczyście zainaugurowano start funduszy europejskich z nowej perspektyw, w tym programu FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. To największy w Unii Europejski program inwestycyjny, ważny m.in. dla dróg czy kolei. Oficjalna inauguracja nie oznacza jeszcze faktycznego wpływu pieniędzy.
Polska ma szansę uzyskać ok. 29,3 mld euro, z tego 24,2 mld euro na inwestycje w programie FEnIKS.
– Inauguracja programu to z jednej strony zwieńczenie wielu miesięcy pracy nad dokumentami programowymi, z drugiej – początek realizacji programu, który przyniesie wiele ciekawych projektów – powiedział cytowany w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Program uwzględnia wyzwania i priorytety wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko skupi się na realizacji wybranych celów Polityki Spójności, dotyczących bardziej ekologicznej, lepiej połączonej i bardziej społecznej Europy – podkreślono.
– To wielki zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w inauguracji nowego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Jest to największy program inwestycyjny w Unii Europejskiej, który przeznaczy ponad 24 miliardy euro z budżetu UE na ochronę środowiska i klimatu, zachowanie bioróżnorodności, czystą energię i transport, podniesienie jakości opieki zdrowotnej oraz ochronę dziedzictwa kulturowego w Polsce. Program ten będzie szansą na stworzenie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy, rozwoju przedsiębiorczości i podniesienie poziomu życia polskich obywateli i tym samym stanowić będzie znaczący impuls dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Przede wszystkim jednak program ten jest kolejnym wyrazem solidarności i współdziałania państw Unii Europejskiej na rzecz umocnienia pokoju w Europie, ochrony jej wartości i zapewnienia dobrobytu jej narodów – powiedział Normunds Popens, pełniący obowiązki Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Fundusze unijne będą inwestowane w projekty środowiskowe, energetyczne, transportowe, ale także w kulturę i ochronę zdrowia. Przy ich realizacji będą wykorzystane doświadczenia z realizacji Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
– Najwięcej środków przeznaczymy na transport i energetykę. Inwestycje wspierane z programu będą realizowane między innymi przez przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, zarządców dróg krajowych i linii kolejowych, służby ratownicze, organizacji pozarządowe, instytucje ochrony zdrowia czy instytucje kultury – mówił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
FEnIKS ma się przyczynić także do rozwoju transportu, dostępności komunikacji zbiorowej, posłuży tez inwestycjom w porty morskie, drogi wodne śródlądowe oraz przewozy intermodalne.
– Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko wesprze proces modernizacji infrastrukturalnej kraju oraz pozwoli na realizację niezbędnych inwestycji. Będziemy się koncentrować na budowie nowych i modernizacji istniejących linii kolejowych oraz sieci dróg ekspresowych oraz dróg krajowych, w tym obwodnic miast – zaznaczył szef MFiPR.
– Ambitne cele rozbudowy polskiej infrastruktury wymagają odważnych decyzji finansowych. Od blisko ośmiu lat realizujemy inwestycje zmieniające oblicze polskich dróg i kolei. Dzieje się tak dzięki środkom pochodzącym z różnych źródeł: krajowych, w tym zarówno państwowych, jak i samorządowych oraz źródeł unijnych. Aby móc nadal realizować kluczowe dla rozwoju Polski projekty, potrzebne są źródła finansowania. Z pewnością w nowej perspektywie unijnej zrealizujemy wiele inwestycji z udziałem dofinansowania unijnego – dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Żeby środki dla Polski zostały uruchomione, muszą być spełnione unijne warunki. W ramach tzw. samooceny Polska musi potwierdzić spełnienie 20 celów polityki spójności. W lutym MFiPR informowało, że nasz kraj przedstawił do Komisji Europejskiej samooceny uznające spełnienie wszystkich 20 warunków podstawowych, przy czym Komisja Europejska uznała za spełnione 16 z nich. Jak informowano, „w przypadku pozostałych 4 warunków, w tym dotyczącego Karty Praw Podstawowych, toczy się dialog z KE zmierzający do uznania ich za spełnione”. Karta Praw Podstawowych odnosi się do fundamentalnych praw człowieka i obywatela. Jej spełnienie jest warunkiem realizowania wypłat. Bez tego Polska mogłaby otrzymać jedynie niewielkie zaliczki oraz środki w ramach pomocy technicznej, tj. 1-1,5 proc. alokacji.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.