Ferrovial Vertiports i Eve Air Mobility podpisały list intencyjny w sprawie poddania analizie możliwości wykorzystania oprogramowania Eve w zarządzaniu miejskim ruchem lotniczym. Oprogramowanie Eve mogłoby wspierać bezpieczne i niezawodne operowanie elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania na tzw. vertiportach.
Ferrovial Vertiports, spółka wchodząca w skład koncernu infrastrukturalnego Ferrovial, posiadającego także pakiet kontrolny w Budimeksie, ma realizować działalność w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji i utrzymania tzw. vertiportów, specjalnych portów lotniczych obsługujących elektryczne samoloty pionowego startu i lądowania (eVTOL). Natomiast Eve Air Mobility to brazylijska spółka kontrolowana przez
posiadającego większościowy pakiet udziałów koncern Embraer, która ma zarówno produkować systemy eVTOL, jak również oferować rozwiązania infrastrukturalne w zakresie miejskiej mobilności powietrznej. Przedsiębiorstwo planuje wprowadzić systemy eVTOL na rynek już w 2026 roku.
– Eve to nie tylko producent systemów eVTOL. Współpracujemy z innymi przedsiębiorstwami, takimi jak Ferrovial Vertiports, aby dostarczyć im rozwiązania, które pozwolą tym systemom działać bezpiecznie i wydajnie – zwrócił uwagę André Stein, Co-CEO w Eve Air Mobility. – Jako wiodący globalny dostawca i operator infrastruktury od ponad 70 lat, Ferrovial jest zaangażowany w budowanie i obsługę bezpiecznej, wydajnej i zrównoważonej infrastruktury transportowej, dlatego jesteśmy naprawdę podekscytowani ogłoszeniem naszej współpracy z Eve – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Kevin Cox, dyrektor generalny Ferrovial Vertiports.
Oprogramowanie Eve Air Mobility dzięki otwartej architekturze (tzw. agnostic solution) i skalowalności ma zapewnić możliwość zarządzania ruchem wszystkich uczestników miejskiego ruchu powietrznego, umożliwiając bezpieczne i płynne realizowanie operacji lotniczych. Ferrovial Vertiports ma natomiast zapewnić oferować kompaktowe porty lotnicze, obsługujące ruch eVTOL, które ma charakteryzować innowacyjna konstrukcja, zakładająca wysoką efektywność energetyczną, czy minimalizację emisji hałasu. Spółka planuje realizację 25 vertiportów w Wielkiej Brytanii, a także 10 w Stanach Zjednoczonych na Florydzie.