Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dotację na kwotę 120 mln zł spółce Energa-Operator na modernizację sieci elektroenergetycznych. Inwestycja ma istotne znaczenie w kontekście rozwoju elektromobilności. Umożliwi bowiem przyłączenie punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych o łącznej mocy 143,5 MW.
Choć Polska wciąż znajduje się jeszcze przed najbardziej dynamiczną fazą transformacji energetycznej, już dziś zmiany na rynku energii elektrycznej wymuszają na operatorach systemów dystrybucyjnych inwestycje w modernizację sieci elektroenergetycznych. Rozwój energetyki prosumenckiej w oparciu o ogniwa fotowoltaiczne, czy też rosnąca rola niestabilnych odnawialnych źródeł energii, stwarzają bowiem konieczność zwiększenia ich elastyczności.
Dużym wyzwaniem w tym zakresie jest także rozwój elektromobilności. Choć ruch pojazdów elektrycznych w Polsce wciąż jest niewielki na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej, jego wzrost wydaje się nieunikniony – zwłaszcza w obliczu wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów emisyjnych na rynku pierwotnym na terenie wspólnoty już od 2035 roku. Dlatego operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą przygotować zarządzany majątek na znacznie większy pobór mocy przez punkty szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
Jak poinformowała w dniu 5 grudnia spółka Energa-Operator, jeden z sześciu operatorów systemu dystrybucyjnego w Polsce, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał jej dotację o wartości 120 mln zł na projekt modernizacji sieci elektroenergetycznych, który umożliwi przyłączenie punktów szybkiego ładowania o mocy 143,5 MW. Inwestycja obejmuje przebudowę sieci średniego napięcia o długości 26 kilometrów oraz modernizację 11 Głównych Punktów Zasilania.
Łącznie 15 zadań w ramach tego projektu inwestycyjnego zrealizowanych zostanie na terenie czterech oddziałów spółki (Gdańsk, Olsztyn, Płock, Toruń). – Przeprowadzone zostaną prace związane m.in. z przebudową linii napowietrznych SN, budową linii kablowych, wymianą rozdzielnic i transformatorów WN/SN na jednostki o większej mocy – informuje Energa-Operator. – Wybrane do modernizacji zadania inwestycyjne wychodzą naprzeciw potrzebom stawianym przez rynek e-mobility – podkreśla cytowana w komunikacie prasowym Karolina Lipińska, wiceprezes zarządu spółki.
Jak wskazuje spółka, realizacja inwestycji wspomoże Polskę w wypełnieniu wymogów wprowadzonych w rozporządzeniu AFIR (ang. Alternative Fuels Infrastructure Regulation). Regulacja ta stanowi część kontrowersyjnego pakietu Fit for 55, podobnie jak przywołany wcześniej zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. – Możliwość szybkiego i łatwego ładowania pojazdów to dzisiaj kluczowe wyzwanie w procesie rozwoju elektromobilności w Polsce. Brak odpowiednich mocy w newralgicznych lokalizacjach skutecznie powstrzymuje przejście na elektromobilność – mówi Adam Tetyk, kierownik projektu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.