Utworzona przez ORLEN i Synthos spółka joint venture, która planuje budowę małych modułowych reaktorów jądrowych, będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe w ramach ogłoszonego przez administrację federalną Stanów Zjednoczonych programu Phoenix. Amerykańska inicjatywa wpisuje się w paradygmat sprawiedliwej transformacji i może być szansą na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej.
Choć największe emocje w Polsce w kontekście energetyki jądrowej wzbudza rządowy projekt, zakładający budowę trzech dużych reaktorów jądrowych AP1000 produkcji Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino nad Morzem Bałtyckim, ambitne plany w tym zakresie ma również spółka OSGE, utworzona przez ORLEN i chemiczny Synthos, kontrolowany przez Michała Sołowowa.
OSGE planuje wybudować aż 76 małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) typu BWRX-300 produkcji amerykańsko-japońskiego konsorcjum GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy SMR w Polsce miałby powstać już w 2029 roku w lokalizacji Stawy Monowskie w Małopolsce Zachodniej, nieopodal Oświęcimia, w sąsiedztwie zakładów chemicznych Synthosu. Docelowo w Stanach Monowskich miałyby powstać cztery SMR-y.
Dzisiaj oficjalnie startuje program Phoenix, w ramach którego @ORLEN_Synthos został objęty strategicznym wsparciem i otrzyma finansowanie Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce. Celem programu jest wsparcie procesu transformacji… https://t.co/Dx5F7CaFMD
Małe modułowe reaktory jądrowe mogą być szansą na przyspieszenie transformacji energetycznej. W przeciwieństwie do dużych elektrowni jądrowych proces inwestycyjny nie jest tak czasochłonny. Nie generuje również tak dużego zapotrzebowania na kapitał. Tym samym uwzględnienie SMR-ów w zielonej transformacji zapewnia wszystkie kluczowe atuty wykorzystania energii jądrowej, takie jak wysoka stabilność dostaw energii elektrycznej i zeroemisyjność, a dodatkowo zapewnia skalowalność, którą trudno przypisać dużym blokom.
W dniu 9 listopada w Bratysławie doszło do podpisania umowy między Departamentem Stanu USA oraz spółkami OSGE, Slovenske Elektrarne oraz Nuclearelectrica w ramach programu Phoenix, którego celem jest wsparcie projektów SMR w Europie Środkowo-Wschodniej. Wsparcie będzie możliwe poprzez finansowanie realizacji studiów wykonalności dla wybranych technologii w tym obszarze.
– Objęcie OSGE strategicznym programem prowadzonym przez Departament Stanu USA traktujemy jako uznanie dla stopnia zaawansowania naszego projektu i dostrzeżenie potencjału budowy floty reaktorów SMR w Polsce. Włączenie w projekt Phoenix może znacząco przyspieszyć nasze działania, nie tylko dzięki współpracy z amerykańskim rządem, ale także z doświadczonymi i uznanymi w energetyce jądrowej ekspertami i firmami ze Stanów Zjednoczonych we współpracy z którymi Projekt Phoenix będzie realizowany – komentuje Rafał Kasprów, prezes zarządu OSGE.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.