Największy z czterech polskich pionowo zintegrowanych koncernów energetycznych ma nowego prezesa. Został nim Dariusz Marzec, który był już związany ze spółką jako wiceprezes zarządu ds. rozwoju w latach 2014-2016. Stanowisko obejmie w dniu 18 marca. Do zarządu dołączył także Marcin Laskowski.
PGE Polska Grupa Energetyczna to największy polski pionowo zintegrowany koncern energetyczny. W obszarze górnictwa i energetyki konwencjonalnej zarządza m.in. elektrowniami opalanymi węglem kamiennym w Opolu i Nowym Czarnowie k. Gryfina, czy też opartymi o węgiel brunatny kompleksami energetyczno-górniczymi Bełchatów i Turów. Posiada także aktywa dystrybucyjne i aktywa OZE, jak również prowadzi działalność na rynkach obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej energii elektrycznej. Od 2023 w skład grupy kapitałowej wchodzi także spółka PGE Energetyka Kolejowa (dawniej PKP Energetyka).
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” przed miesiącem, po 4 latach ze stanowiskiem pożegnał się prezes zarządu spółki, Wojciech Dąbrowski.Rada nadzorcza odwołała wówczas z zarządu także Wandę Buk i Rafała Włodarskiego. Stanowiska utrzymali natomiast Przemysław Kołodziejak i Lechosław Rojewski. Do pełnienia obowiązków prezesa zarządu rada czasowo oddelegowany został członek rady nadzorczej, Eryk Kosiński. Z tego gremium do zarządu oddelegowana została także Małgorzata Banasik. W kolejnych tygodniach stanowisko stracił Lechosław Rojewski, który odpowiadał w zarządzie spółki za finanse. Wczoraj natomiast rozstrzygnięte zostały postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. regulacji. W dniu 18 marca obejmą je odpowiednio Dariusz Marzec i Marcin Laskowski.
Dariusz Marzec to dobrze znana postać w branży energetycznej. Menedżer był już związany z PGE Polską Grupą Energetyczną w przeszłości, pełniąc w latach 2013-2016 funkcję wiceprezesa zarządu ds. rozwoju. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1994 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, a następnie od 1995 do 2004 roku w międzynarodowych firmach konsultingowych – Coopers & Lybrand oraz jako dyrektor w Arthur Andersen i PricewaterhouseCoopers. W latach 2004-2005 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Następnie do 2007 roku zasiadał w zarządzie Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej PKN ORLEN. W branży konsultingowej pracował ponownie w latach 2009-2013. Od 2019 roku pracował w Tramwajach Warszawskich jako członek zarządu ds. ekonomicznych.
Doświadczenie w branży energetycznej posiada także Marcin Laskowski. W ostatnim czasie był prokurentem i prezesem zarządu spółek zależnych w Polskiej Grupie Biogazowej, należącej do francuskiego koncernu multienergetycznego Total Energies, z którą związany jest od roku 2020. Jest również wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej. W przeszłości był m.in. dyrektorem Departamentu Inwestycji w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, czyli operatorze systemu przesyłowego, współodpowiadając m.in. za budowę połączania elektroenergetycznego Polska – Litwa. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej.
PGE Polska Grupa Energetyczna to ostatni z pionowo zintegrowanych koncernów energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa, w którym powołany został nowy prezes. Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” w ostatnich tygodniach, podobne zmiany nastąpiły w Enei, na której czele stanął
Grzegorz Kinelski, jak również w TAURON Polska Energia, którym pokieruje
Grzegorz Lot. Podobnie jak Dariusz Marzec, menedżerowie byli już w przeszłości związani zawodowo ze spółkami, którymi będą kierować. Nieco bardziej złożona jest sytuacja gdańskiej Energi. Od 2020 roku większościowy pakiet udziałów w spółce posiada bowiem ORLEN, który przejął je od Skarbu Państwa i dużej części pozostałych akcjonariuszy.